2024-04-14

3 przybory szkolne, których nie może zabraknąć w plecaku pierwszoklasisty

przybory

Kompletowanie wyprawki szkolnej wzbudza u rodziców i dzieci wiele emocji. Wybór tornistra, zeszytów, piórnika i innych akcesoriów to ekscytujący czas dla rozpoczynających swoją przygodę ze szkołą maluchów. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele bardziej lub mniej przydatnych akcesoriów i artykułów piśmienniczych. Jednak jakich trzech przyborów szkolnych nie może zabraknąć w plecaku pierwszoklasisty? Podpowiadamy.

Piórnik

Podstawowym elementem, którego nie może zabraknąć w plecaku pierwszoklasisty, jest piórnik, w którym maluch będzie mógł przechowywać wszystkie swoje przybory szkolne. Obecnie oferta piórników jest bardzo szeroka i obejmuje nie tylko wiele wzorów i kolorów, ale też typów. Najczęściej stosowane są modele typu tuba, inaczej zwane jamnikami oraz rozkładane. Te pierwsze to konstrukcje wykonane z miękkiego materiału zapinane na zamek błyskawiczny. Zazwyczaj nie są one polecane młodszym dzieciom, ponieważ wszystkie przedmioty są w nich nieco pomieszane, przez co maluchowi może być trudno odnaleźć potrzebny artykuł.

Z kolei piórniki rozkładane otwiera się jak zeszyt. W ich wnętrzu znajdują się gumki, w które pojedynczo można włożyć przybory szkolne. Takie rozwiązanie uczy malucha porządku i dyscypliny, a poszczególne przedmioty nie obijają się o siebie wewnątrz piórnika, lecz są dobrze zamocowane dzięki gumce.

Na rynku dostępne są piórniki o różnych pojemnościach, z wyposażeniem lub bez. Te pierwsze wydają się być wygodnym i ekonomicznym rozwiązaniem, ponieważ producenci wyposażają je we wszystkie potrzebne artykuły takie jak kredki, flamastry, czy długopisy, dzięki czemu zakup takiego piórnika pozwala na skreślenie kilku artykułów z listy zakupowej.

Pióro

Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia plecaka pierwszoklasisty jest pióro. Ze względu na to, że najmłodsi dopiero rozpoczynają swoją naukę pisania, warto wybrać taki model, który ułatwi im prawidłowy chwyt tego akcesorium. Zagłębienia w oprawce są szczególnie pomocne na początku korzystania z tego przyboru, ponieważ podpowiadają maluchowi, w jaki sposób złapać pióro, aby zapewnić sobie dobry chwyt. Wybierając pióro dla dziecka, należy zakupić model dostosowany do tego, która ręka jest u niego dominująca. Obecnie na rynku dostępne są pióra dla osób zarówno prawo jak i leworęcznych.

Zeszyty

W plecaku pierwszoklasisty nie może zabraknąć zeszytów szkolnych. Nauczyciele zazwyczaj wymagają cieńszych modeli, które zajmują mało miejsca i nie obciążają zbyt mocno tornistra. Z tego powodu najczęściej stosowane są 16-kartkowe modele w formacie A5. Najczęściej proponuje się zakup dwóch zeszytów w kratkę oraz dwóch zeszytów w trójlinię, które ułatwią maluchowi naukę pisania.