2024-04-23

Bezpieczeństwo w sportach wodnych – na co trzeba zwrócić uwagę?

bezpieczenstwo w sporcie

Sporty wodne od dawna cieszą się dużą popularnością. Jest to odskocznia od tradycyjnych treningów na siłowni czy biegania. Takie urozmaicenie aktywności przypadło do gustu wielu osobom. Windsurfing, stand up paddle, narty wodne, żeglarstwo czy sporty drużynowe — to tylko niektóre formy aktywnego wypoczynku nad wodą. Na takie atrakcje decydują się często całe rodziny, nawet z małymi dziećmi. Trzeba jednak mieć na uwadze, że każda dyscyplina sportowa wiąże się z różnymi zagrożeniami. Woda to również miejsce, gdzie może zdarzyć się poważny wypadek. Sprawdź, z jakimi niebezpieczeństwami możemy spotkać się przy tego rodzaju sportach i jak ich uniknąć. 

Utonięcia i podtopienia 

Tego typu wypadki niestety zdarzają się dość często. Wiele osób myśli, że jeśli potrafi pływać, to na pewno nie utonie. Takie myślenie jest błędne i niebezpieczne. Nagłe zanurzenie się pod wodą może skutkować zachłyśnięciem i utratą przytomności. I dotyczy to również osób, które są świetnymi pływakami. Aby uniknąć tego rodzaju wypadków, warto pływać w bezpiecznych i dozwolonych miejscach, oraz korzystać z odpowiedniego sprzętu. Kamizelka, czy bojka asekuracyjna może nam uratować życie. 

Upadki do wody 

Skoki do wody to bardzo częsta przyczyna poważnych wypadków. Niefortunne uderzenie może doprowadzić do śmierci lub paraliżu. O ile tego świadomie możemy uniknąć i po prostu do wody nie skakać na główkę, to niestety upadek do wody może zdarzyć się podczas uprawiania jakiegoś sportu. Pływając na desce kitesurfingowej, można rozpędzić się do dużych prędkości. Takie zderzenie z wodą może się źle skończyć. Dlatego warto zainwestować w dobry sprzęt ochronny taki jak kamizelka czy kask. 

Niebezpieczeństwa w zespołowych sportach wodnych 

Gry zespołowe uprawiane w wodzie takie jak waterpolo czy hokej podwodny również wiążą się z pewnymi niebezpieczeństwami. Zdarzają się niestety nawet podtopienia. Do najczęstszych wypadków należą zderzenia dwóch zawodników. Dyscypliny takie jak piłka wodna opierają się często na bardzo dynamicznej i szybkiej akcji. W takich sytuacjach nie trudno o zderzenie się i wypadek. Piłka rzucona z dużą siłą może wyrządzić sporą krzywdę. Dlatego ważny jest odpowiedni sprzęt ochronny. Przykładowo czepki do waterpolo  posiadają specjalne zaokrąglone osłony na uszy. Dzięki temu uderzenie piłką nie jest bolesne i niebezpieczne. Warto pamiętać o tego typu zabezpieczeniach. W ofercie sklepu Decathlon znaleźć można szeroki wybór czepków do waterpolo, kasków, kamizelek i innych produktów zapewniających bezpieczeństwo. 

Sporty wodne to doskonały sposób na aktywnych wypoczynek i spędzanie wolnego czasu. Pamiętajmy jednak, że każda dyscyplina wiąże się z pewnymi zagrożeniami. Dlatego warto zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt i pamiętać o najważniejszych zasadach. Kamizelki ochronne, kaski, czy specjalne czepki z ochraniaczami – to wszystko są rzeczy niezbędne. Dzięki temu czas spędzony na wodnych aktywnościach będzie bezpieczny, a my będziemy czuć się komfortowo.