2025-01-18

Bezpieczne opalanie – o czym mowa w praktyce?

pielegnacja twarzy

Skąpana w słońcu skóra stanowi synonim pięknego wyglądu. Śniada cera sprawia, że czujemy się atrakcyjnie, ale bardzo ważne jest to, aby w parze z dobrym samopoczuciem szło wcielenie w życie zasad bezpiecznego opalania. Dermatolodzy każdego roku biją na alarm i przestrzegają przed szkodliwym działaniem promieni UV. Jak więc zapewnić skórze kompleksową ochronę?

Bezpieczne opalanie – przygotowanie skóry i godziny opalania mają znaczenie

Podstawową zasadą bezpiecznego opalania jest to, aby odpowiednio przygotować skórę na ekspozycję na słońce – najlepiej kilka tygodni przed, wzmacniając ją od środka. Pomocne w tym będą między innymi owoce i warzywa, które ochronią ją przed działaniem wolnych rodników. Warto docenić potencjał bogatych w beta-karoten, w tym między innymi marchewki, pomidorów, czerwonej papryki, brzoskwini czy też dyni.

Bardzo ważną rolę na drodze do zapewnienia skórze bezpiecznego opalania stoją także godziny w których wystawimy ją na działanie promieni słonecznych. Unikajmy ekspozycji na słońce pomiędzy godziną 10 a 15 ponieważ właśnie wtedy promieniowanie UV jest najsilniejsze. Może ono powodować ostre reakcje organizmu, w tym przewlekłe – występujące nawet po kilku latach.

Postaw na kosmetyki, w tym dobrej klasy krem do twarzy

Kolejną ważną kwestią na drodze do zapewnienia skórze bezpiecznego opalania jest stawianie kosmetyki wysokiej jakości. W naszej kosmetyczce nie może zabraknąć takich jak dobry krem do twarzy. Musi on być dopasowany do potrzeb skóry. Jego codzienne stosowanie powinno zapewnić jej odpowiednie nawilżenie, zwłaszcza po ekspozycji na słońce.

Wśród kosmetyków dedykowanych opalaniu znajdziemy podzielone na 4 poziomy ochrony. Wśród nich wymienia się z niską (faktory SPF 6 i 10), średnią (faktory SPF 15, 20 i 25), wysoką (faktory SPF 30 i 50) oraz bardzo wysoką – faktor SPF 50+, który to zatrzymuje około 98% promieni UV. Ważne, aby dopasować wysokość zawartego w nich filtra do fototypu skóry.

Bezpieczeństwo w trakcie opalania – nawadnianie organizmu i ochrona głowy

Bezpieczne opalanie to także zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości wody. Często korzystając z promieni słonecznych oddajemy się błogiemu relaksowi zapominając o wszystkim, co się dzieje dookoła – to ogromny błąd. Takie działanie, to pierwszy krok do odwodnienia, omdlenia, a nawet udaru. Aby do niego nie dopuścić powinniśmy regularnie sięgać po wodę.

Nie bez znaczenia pozostaje także właściwa ochrona oczu oraz głowy. Brak odpowiedniego zabezpieczenia może spowodować poważne poparzenia słoneczne, zwyrodnienie plamki żółtej, a w skrajnych przypadkach zaćmę.

Prawidłowa ochrona skóry po opalaniu

Ekspozycja skóry na słońce w znacznym stopniu ją wysusza i podrażnia, dlatego też zapewnienie jej właściwej pielęgnacji po opalaniu, jest niezwykle ważne. Po kąpieli słonecznej ważne jest to, aby wziąć chłodny prysznic z pomocą którego odświeżymy ją. Następnie sięgnijmy po dobrej klasy balsam po opalaniu, który nawilży ją i przyniesie ukojenie. Warto stawiać na kosmetyki po opalaniu, które w swoim składzie mają d-panthenol, ekstrakt z aloesu, alantoinę czy też witaminy A i C, których rolą jest m.in. neutralizacja wolnych rodników.