Skorzystanie z bondingu zębów pozwala na uzyskanie atrakcyjnych efektów estetycznych już podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Czym dokładnie jest bonding? Jakie ma on przeznaczenie?
Czym jest bonding zębów?
Bonding zębów to kosmetyczna procedura dentystyczna polegająca na nałożeniu na powierzchnię zęba materiału w kolorze zęba w celu poprawy jego wyglądu. Do prowadzenia takiego zabiegu wykorzystuje się materiały używane również do plombowania.
Gdy planowany jest bonding Olsztyn – https://dental-studio.com.pl/bonding/ daje możliwość skorzystania z tego zabiegu w prywatnych gabinetach i klinikach dentystycznych.
Bonding w stomatologii – jakie ma zastosowanie?
Bonding może być użyty do naprawy lub poprawy wyglądu zębów, które są wyszczerbione, popękane, przebarwione lub mają luki między nimi, czyli inaczej diastemy.
Za pomocą tego zabiegu można przygotować tak zwane licówki kompozytowe, które umieszczane są na powierzchni zewnętrznej zębów, by nadać im atrakcyjny wygląd.
Jak przebiega bonding zębów?
Proces bondingu zębów obejmuje następujące etapy:
- Przygotowanie – dentysta najpierw oczyści ząb i przygotuje go poprzez wytrawienie jego powierzchni za pomocą roztworu wytrawiającego. Dzięki temu materiał wiążący lepiej przylega do zęba.
- Nakładanie kompozytu – dentysta nakłada na ząb materiał wiążący i kształtuje go, aby pasował do konturów zęba.
- Utwardzanie – materiał jest utwardzany za pomocą światła.
- Wykańczanie – następnie dentysta ponownie kształtuje materiał, aby dopasować go do kształtu zęba, a także poleruje go, aby nadać mu naturalny wygląd.
Zalety i wady bondingu zębów
Zalety bondingu zębów:
- Bonding może poprawić wygląd zębów, które są ukruszone, spękane, przebarwione lub mają diastemy, zapewniając estetyczny uśmiech.
- Procedura zwykle trwa tylko jedną wizytę u dentysty, co czyni go szybką i wygodną usługą.
- Bonding jest procedurą nieinwazyjną, która nie wymaga usuwania struktur zęba.
- W porównaniu z innymi kosmetycznymi zabiegami dentystycznymi, bonding jest stosunkowo niedrogą opcją.
- Bonding może być stosowany do różnych zmian zębów, w tym do naprawy pęknięć, wypełniania luk, redukcji przebarwień i zmiany kształtu zębów.
Wady bondingu zębów:
- Materiał stosowany do bondingu może z czasem się przebarwiać, zwłaszcza w przypadku kontaktu z kawą, herbatą, czerwonym winem lub tytoniem. Dobra higiena jamy ustnej jest zatem ważna dla zachowania atrakcyjnego wyglądu zębów po zabiegu bondingu.
- Materiał ten nie jest tak mocny jak inne materiały dentystyczne, takie jak porcelana, więc może nie wytrzymać przez długi czas i może wymagać częstszej wymiany.
- Po zabiegu ząb może być bardziej wrażliwy na wysokie i niskie temperatury.
- Bonding może nie być odpowiedni w przypadku większych problemów, na przykład zębów wymagających znacznej odbudowy.
More Stories
Usługi dentystyczne w Polsce
Zdrowotne właściwości liści laurowych
Jak często należy chodzić do ginekologa?