2024-04-14

Co warto wiedzieć na temat korzystania z transportu sanitarnego?

transport sanitarny

Kiedy jesteśmy chorzy, potrzebujemy należytej opieki. Czasem musimy przetransportować się z jednego do drugiego szpitala lub z domu do szpitala, jeśli jest on bardzo oddalony od naszego domu. W takim wypadku możemy skorzystać z pomocy transportu sanitarnego, lecz najpierw trzeba się dowiedzieć, czym on jest i co warto wiedzieć o tym.

Czym jest transport sanitarny?

Transport sanitarny polega przede wszystkim na przewożeniu pacjentów na przykład między szpitalami. Jeśli leżymy w jednym szpitalu, a badania, operacje czy inne zabiegi musimy zrobić w drugim, pomoże nam w tym transport sanitarny. Dobrą opcją jest też to, że możemy skorzystać z tego, nawet kiedy przebywamy w domu, a szpital jest daleko lub stan zdrowia nie pozwala nam na samodzielny dojazd.

Transport sanitarny wyróżnia się tym, że przewożone są nie tylko chore osoby, lecz materiały biologiczne, najczęściej krew lub narządy do przeszczepu. Natomiast transport medyczny NFZ w Rzeszowie zajmuje się jedynie przewożeniem pacjentów.

Co warto wiedzieć na temat transportu sanitarnego?

Transport sanitarny to świetna sprawa, jeżeli nie mamy możliwości dojazdu do szpitala, jeśli na przykład potrzebujemy dializy. Trzeba jednak wiedzieć, że nie każdy może skorzystać z takiej możliwości. Osoby upoważnione do tego to takie, które potrzebują ciągłego leczenia czy są niepełnosprawne. Poza tym skorzystać z bezpłatnego transportu mogą ci, którzy potrzebują natychmiastowego leczenia w innym miejscu lub ci, którzy posiadają zlecenie na przejazd od lekarza. W takich sytuacjach transport medyczny również jest możliwy dla osoby chorej.

Za zlecenie i zapewnienie takiego transportu odpowiada przychodnia, w której mamy lekarza rodzinnego. Takim transport przewozi pacjenta od granicy Polski do domu, od granicy do najbliższego podmiotu leczniczego, z miejsca zamieszkania do pobliskiego świadczeniodawcy lub do podmiotu leczniczego w celu zapewnienia ciągłości. Ponadto, aby zlecić transport sanitarny należy wypełnić wniosek, który musi składać się ze wskazania, opisania i powiedzenia.