2024-04-20

Co wpływa na pobieranie paszy przez lochy karmiące?

chodowanie swin

Chów świń jest w obecnych czasach dużym wyzwaniem dla rolników. Zapewnienie optymalnych warunków i szybujące ceny pasz stanowią kamień milowy dla każdego gospodarza. Przygotowanie loch do rozrodu wymaga wiedzy i stosowania odpowiedniej paszy, jednak czasem, nawet pomimo najlepszych warunków, pojawiają się problemy z jej pobieraniem. Jak temu zapobiec?

Skutki niskiego pobierania paszy

Naturalne jest, że chów świń w gospodarstwach ma na celu zwiększenie liczebności trzody chlewnej i przeznaczenie tuczników na ubój. Lochy karmiące powinny mieć podawaną dopasowaną paszę, która wpłynie na ich późniejszą użytkowość rozpłodową. Czasem jednak nie wszystko idzie tak, jak zakładano – locha nie pobiera wystarczających ilości pokarmu, czego skutkiem jest między innymi: gorsza płodność, wysokie straty masy ciała, niższa mleczność, spadek liczby urodzonych żywych prosiąt oraz upadki prosiąt ssących.

Przyczyny niskiego pobierania paszy

Rolnicy dopatrują się wielu czynników, które negatywnie wpływają na pobór pokarmu przez lochy karmiące. Sytuacja ta powoduje, że chów świń staje się problemowy. Jedną z bezpośrednich przyczyn niskiego pobierania paszy może być zbyt restrykcyjne żywienie. Dotyczy to zwłaszcza niedoświadczonych gospodarzy. Warto podkreślić, że równie ważne jest podawanie wody – poidła powinny być cały czas napełnione.

chodowanie swin

Ogólne warunki panujące w pomieszczeniu również mogą przyczynić się do spadku pobierania paszy przez lochy karmiące. W chlewni powinien panować odpowiedni mikroklimat, warto mieć na uwadze wystarczającą liczbę karmideł i poideł, ponieważ zbyt mała ich ilość może być przyczyną stresu. Niebagatelne znaczenie ma czystość – pomieszczenie musi być regularnie sprzątane i wietrzone, a poidła i karmidła czyszczone. Ciekawostką jest, że na apetyt trzody chlewnej mają również wpływ czynniki środowiskowe, a w szczególności temperatura otoczenia.

Żywienie loch karmiących

Chów świń jest wymagającym i czasochłonnym zadaniem, zwłaszcza gdy w planach jest rozród zwierząt. Żywienie loch karmiących jest dość skomplikowane, a prawidłowy system zależy od wielu czynników. Spore znaczenie ma forma paszy. Świnie karmiące o wiele chętniej pobierają pokarm w postaci sypkiej niż granulowanej. Istotna jest także częstotliwość karmienia – w tym okresie warto zwiększyć ją nawet 4- lub 6-krotnie. Nie wolno jednak zapominać, że nadmierne karmienie w ciąży może prowadzić do mniejszego pobierania pokarmu w okresie laktacyjnym.

Smak i zapach

Wzmocnienie pokarmu dodatkami smakowo-zapachowymi spowoduje zwiększenie jego spożywania. Świnie mają niezwykle czuły zmysł smaku, co wywołane jest przez dużą ilość kubków smakowych. Nie bez powodu dodatki wzmacniające smak i zapach podaje się już prosiętom.

Smaczna pasza ma wiele zalet. Jest chętnie spożywana przez lochy, co dobrze wpływa na ich przyrost dzienny, mięsność, płodność i zawartość mleka. Wybierając mieszanki dla trzody chlewnej, należy decydować się na produkty pozbawione grzybów, toksyn oraz nasion sporyszu.

Partnerem materiału jest Livelle.