2024-07-15

Czy cena drukarki jest zawsze równoznaczna z jej wysoką jakością?

Szukając drukarki do domu lub biura, napotkamy na urządzenia z różnych półek cenowych. Wiele osób zastanawia się, czy wysoka cena zawsze przekłada się na jakość. Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać. Dowiedz się więcej!

Tania drukarka może być droga w eksploatacji

Wiele osób decyduje się na zakup najtańszego sprzętu, który można dostać nawet za około 200 złotych. Bardzo szybko może się jednak okazać, że wcale nie było to takie korzystne rozwiązanie. W skrajnych przypadkach jest bowiem tak, że zestaw oryginalnych tuszy do drukarki kosztuje więcej niż samo urządzenie. Dlatego też zawsze przed zakupem drukarki należy sprawdzić ceny materiałów eksploatacyjnych i obliczyć, ile będzie kosztowało wydrukowanie jednej strony. Koszty można oczywiście obniżyć, stosując zamienniki, lecz eksperci z firmy iDE ostrzegają przed wybieraniem najtańszych opcji, gdyż zamienniki z najniższej półki nie są w stanie zagwarantować dobrej jakości wydruku, a w niektórych przypadkach mogą nawet doprowadzić do awarii.

Atramentowa czy laserowa?

Na rynku królują obecnie drukarki atramentowe i laserowe. Jeśli drukarki planujesz używać sporadycznie, lepiej sprawdzi się drukarka atramentowa. Mimo że jest nieco droższa w eksploatacji, to niski koszt zakupu stanowi jej niewątpliwą zaletę. Jeśli jednak zależy Ci na możliwości szybkiego drukowania większej ilości stron, zdecydowanie lepszym wyborem będzie laser. Należy jednak pamiętać, że standardowa drukarka laserowa nie bardzo nadaje się do wykonywania wysokiej jakości kolorowych wydruków. Co więcej, laserówki są zazwyczaj większe od swoich atramentowych odpowiedników i mogą nie sprawdzić się w mniejszych pomieszczeniach. Gdy jednak zależy nam na wysokiej wydajności i niskich kosztach eksploatacji, nie ma lepszego wyboru niż drukarka laserowa.

Najważniejszy jest stosunek jakość-cena

Zakup najdroższych urządzeń na rynku często nie jest zwyczajnie potrzebny. Kluczowe jest precyzyjne określenie swoich potrzeb i wybranie takiego sprzętu, który będzie spełniał nasze oczekiwania. Zdecydowanie nie warto oszczędzać na takich funkcjach jak druk dwustronny, lecz warto dwa razy się zastanowić, zanim wybierzemy bardzo drogie urządzenie z mnóstwem dodatkowych funkcji, z których nie będziemy potem korzystać. Czynniki, na które zdecydowanie należy zwrócić uwagę to szybkość i jakość wydruku oraz koszty eksploatacji. Kosztem tych parametrów lepiej nie szukać oszczędności, reszta to kwestia indywidualna.