2024-07-16

Czy każdy ból zęba oznacza, że należy udać się do dentysty?

bol zeba

Ból zęba to częsty problem, który potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Wiele osób zastanawia się, czy każdorazowo wystąpienie bólu jest powodem do wizyty u stomatologa. Artykuł poniżej odpowiada na to pytanie oraz przedstawia przyczyny i rodzaje bólu, który może być sygnałem różnych problemów ze zdrowiem jamy ustnej.

Przyczyny bólu zęba

Ból zęba może mieć różnorodne przyczyny, a niektóre z nich nie są powodem do niepokoju i mogą ustąpić samoistnie. Na przykład, uczucie dyskomfortu może być spowodowane nadwrażliwością na bodźce takie jak zimno, ciepło czy słodycze. Innym powodem może być podrażnienie dziąsła na skutek resztek pokarmowych w szczelinach międzyzębowych lub niewłaściwej techniki szczotkowania. W niektórych przypadkach ból może wynikać z urazu mechanicznego lub obciążenia zgryzu, na przykład podczas jedzenia twardych pokarmów.

Stan zapalny czy próchnica

Niestety, w wielu przypadkach ból zęba może wskazywać na poważniejsze problemy ze zdrowiem jamy ustnej, takie jak stan zapalny miazgi czy próchnica. Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż kilka dni, jest silny, nasila się w nocy lub pod wpływem bodźców termicznych, konieczna jest wizyta u dentysty. Damian Chybicki lekarz Dentysta z Włocławka podkreśla, że nieleczone próchnicze zęby mogą prowadzić do poważnych powikłań, takich jak ropień zęba czy nawet martwica miazgi, która może być przyczyną utraty zęba.

Kiedy warto udać się do dentysty

Jeżeli ból zęba utrzymuje się dłużej niż dwa dni, nasila się lub towarzyszy mu obrzęk, wysoka gorączka czy odbijanie się smakiem niedawno spożytego pokarmu, warto jak najszybciej udać się na kontrolę stomatologiczną. Na czas oczekiwania na wizytę można zażywać leki przeciwbólowe (np. ibuprofen), ale ważne jest, aby nie przekraczać zalecanych dawek ani nie stosować ich przez długi okres czasu. Zasadniczą sprawą jest jednak trafne rozpoznanie przyczyny bólu i wdrożenie odpowiedniego leczenia przez specjalistę. Niektóre osoby mogą odczuwać ból zęba również na skutek zgrzytania zębami podczas snu, co może prowadzić do nadmiernego ścierania się szkliwa i podrażnienia nerwów. Warto również pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u dentysty, gdyż profilaktyka jest kluczowa w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej i zapobieganiu powstawaniu próchnicy czy innych problemów.