2024-06-25

Czy warto zlecać frezowanie cnc?

frezowanie cnc

Człowiek nigdy nie będzie w stanie pracować tak dokładnie jak maszyna. W niektórych gałęziach więc nie ma możliwości, aby określone czynności wykonywał człowiek. Tak właśnie jest jeżeli chodzi o frezowanie cnc.

Czym jest frezowanie cnc?

Frezowanie cnc – http://transcom.pl/obrobka-cnc/frezowanie-cnc to po prostu precyzyjny proces. W procesie tym chodzi o obróbkę skrawaniem. Wykorzystuje się w tym celu specjalnie zaprogramowane urządzenia. Są one skanowane numerycznie.

Proces frezowania cnc jest jednym z najczęściej wybieranych procesów, jeżeli chodzi o kształtowanie materiałów. Dzięki niemu można uzyskać dowolny kształt. Proces ten zapewnia dokładność, której nie byłby w stanie wykonać człowiek.

Obróbka cnc najczęściej wykorzystywana jest przy produkcji elektroniki użytkowej. Bardzo często stosuje się ją również w produkcji systemów. Jest ona na tyle dokładna i precyzyjna, że świetnie sprawdza się przy produkcji lutowania elementów czy produkcji detali.

Faktem jest, że coraz częściej można się spotkać ze stwierdzeniem, że produkcja cnc i samo frezowanie są coraz bardziej opłacalne. Zdecydowana większość przemysłu produkcyjnego opiera się właśnie o maszyny celem cnc.

Co się bardziej opłaca?

W coraz większej ilości firm można znaleźć maszyny służące do frezowania.  W wielu firmach jednak istnieje możliwość wynajęcia maszyn cnc. Oznacza to, że klient ma możliwość wynajęcia operatora maszyny cnc oraz samej maszyny. Koszt takiego wynajmu kształtuje się w granicach 50 do 70zł netto za godzinę pracy. Dodatkowo należy zapłacić za zużyty materiał. W sytuacji kiedy zamówienie jest pojedyncze takie działania mają sens. W momencie jednak kiedy okazuje się, że działania mają być długofalowe lepiej będzie zainwestować w swój własny sprzęt. Frezowanie cnc jest bowiem, coraz popularniejszą usługą.

W przypadku samodzielnego frezowania cnc warto zastanowić się nad kosztami. Oprócz zakupu stosownych maszyn ważne jest również opłacanie specjalistów. Operator maszyny zajmującej się frezowaniem zarabia ok. 5300zł brutto. Sam zakup maszyny wiąże się z wysokimi kosztami. Można oczywiście wziąć maszyny w leasing jednak trzeba się liczyć z tym, że powinny one na siebie pracować. Tym samym więc należy mieć odpowiednią ilość zleceń.

Podsumowanie

Frezowanie cnc można zlecać kiedy ma się do wykonania pojedyncze zlecenia. Kiedy jednak działalność całej firmy opiera się na tym rodzaju obróbki okazuje się, że korzystniej jest nauczyć się samodzielniej obsługi maszyn a same maszyny wziąć w leasing lub je zakupić.