2024-04-20

Czym powinny wyróżniać się opakowania foliowe do żywności?

opakowanie foliowe

Opakowania foliowe mają proste zadanie – zabezpieczyć żywność przed działaniem czynników zewnętrznych. Stworzone zostały z charakterystycznej folii. Opakowania foliowe na żywność powinny stanowić gwarancję bardzo długiej przydatności produktów do spożycia. Jeśli będą dobrze wykonane, można oczekiwać, że jedzenie nie zepsuje się i zmarnuje tak szybko. Jakie cechy mają dobrej jakości opakowania foliowe do żywności?

Charakterystyka opakowań foliowych na żywność

Opakowania foliowe na żywność muszą wyróżniać się wysoką wytrzymałością mechaniczną i odpornością na zniszczenia. Jeśli dojdzie do przebicia lub rozdarcia folii, jego zawartość nie będzie nadawać się już do dalszego przechowywania. Pozostanie wtedy opcja – szybko zjeść lub wyrzucić.

Opakowania foliowe powinny być hipoalergiczne – nie mogą zmieniać właściwości smakowych i zapachowych przechowywanego produktu. Muszą tworzyć sterylne środowiska, bez bakterii, wirusów, zanieczyszczeń. Opakowania foliowe stanowią barierę między światem zewnętrznym a wnętrzem (żywnością). Nie można dopuścić, by – znajdujące się wewnątrz nich – jedzenie uległo zepsuciu, zakażeniu. Dzięki elastyczności będzie można schować w nie każdy typ żywności – nawet taki o nieforemnym, niestandardowym kształcie.

Opakowania foliowe na żywność mogą być kolorowe lub transparentne (najczęściej). Te drugie muszą prezentować się estetycznie – ich zadaniem jest przecież jak najlepsza prezencja produktu spożywczego, który znajduje się w środku. Kolorowe opakowania na żywność są natomiast często wykorzystywane w rozmaitych branżach, do promocji danej marki. Można wykonać na nich efektywne nadruki, np. grafikę, logo, nazwę firmy. Ponadto ich zadaniem jest ograniczenie dopływu światła do żywności.

Zalety opakowań foliowych na żywność

Dobrej jakości opakowania foliowe na żywność mają wiele zalet. Przede wszystkim są odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, wytrzymałe, uniwersalne. Można poddać je recyklingowi. Zazwyczaj można je zdobyć za korzystną cenę (wynika to z niewielkich kosztów wytwarzania, możliwości ponownego wykorzystania).

Producent opakowań foliowych FOR-PLAST zajmuje się produkcją dobrej jakości opakowań foliowych, wykonanych z PE. Niektóre z nich są dedykowane specjalnie do przechowywania żywności.