2024-04-22

Darowizny – jakie formalności należy dopełnić?

Wiele osób błędnie myśli, że można komuś coś podarować bez spełniania jakichkolwiek formalności. Darowizny są bowiem prawnie uregulowane i aby faktycznie osoba obdarowana zyskała pełne prawo do własności i korzystania z podarownego przedmiotu czy też nieruchomości należy spełnić pewne formalności. Kto może w nich pomóc?

Kto pomoże wypełnić formalności przy darowiznie?

Osobą, która będzie w stanie pomóc z dopełnieniem formalności w temacie, jakim są darowizny w Toruniu to oczywiście notariusz. Jest on do tego uprawniony i jego akt notarialny jest wymagany do przekazania wielu różnych rzeczy, na przykład mieszkania, całej firmy, praw spółdzielczych i nie tylko.

Miejscem, w którym można więc uzyskać pomoc w sprawie darowizny jest kancelaria notarialna w Toruniu. Pracujący w niej notariusz chętnie udzieli wszelkiej pomocy prawnej i sporządzi dokumenty konieczne przy przekazywaniu darowizny. Do tego konieczne jest bowiem sporządzenie specjalnej umowy i kilku innych aktów notarialnych.

Jakie formalności są konieczne przy darowiznach?

Do wielu darowizn nie jest potrzebne spełnianie zbyt wielu formalności, w tym sporządzanie umowy darowizny wraz z notariuszem. Nie dotyczy to jednak wszytkich, gdyż jest ona absolutnie wymagana na przykład przy przekazywaniu praw spółdzielczych, własności nieruchomości, przekazywaniu mieszkania, czy też przekazywaniu własności przedsiębiorstwa. Wtedy konieczne bedzie już sporządzenie umowy darowizny wraz z notariuszem, który pomoże zadbać o pozostałe formalności.

W wypadku umowy darowizny, która ma formę aktu notarialnego konieczne jest dostarzcenie wszystkich dokumentów dzień przed datą dokonania czynności notarialnej. Potrzebne dokumenty to oczywiście dokument tożsamości obu osób, lecz również odpis z księgi wieczystej, podstawa nabycia, zaświedczenei Naczelnika Urzędu Skarbowego, dokument, który potwierdza wartość nieruchomości, czy też wypis z rejestru gruntu. Dokładny wykaz potrzebnych dokumentów można poznać też poprzez kontakt z notariuszem.