2024-11-10

Do czego służy zbiornik przeciwpożarowy?

zbiornik przeciwpozarowy

Zbiorniki przeciwpożarowe to jedne z najważniejszych elementów ochrony przeciwpożarowej w budynkach. Są stosowane zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej oraz w obiektach przemysłowych. Wielkość zbiornika za każdym razem powinna być ustalona indywidualnie, w zależności od wielkości obiektu oraz ryzyka wystąpienia pożaru.

Zbiornik przeciwpożarowy montowany jest w tych miejscach, gdzie nie ma innej możliwości, by zapewnić odpowiednią ilość wody gaśniczej w przypadku pojawienia się pożaru. Powinny znajdować się między innymi w obiektach mieszkalnych, przemysłowych, w magazynach gazów oraz cieszy palnych, w których ryzyko nieprzewidzianych zdarzeń jest dużo wyższe.

Jak wykonane są zbiorniki przeciwpożarowe?

Zbiornik przeciwpożarowy może być również wykorzystywany jako zbiornik retencyjny podziemny, pod warunkiem jednak, że będzie posiadał dodatkowe wyposażenie. Powinien być on zasilany głównie z wody wodociągowej. Zbiorniki do celów przeciwpożarowych wykonane są zwykle ze stali nierdzewnej, jednak coraz częściej stosuje się również tworzywa sztuczne. Najlepiej, gdy są projektowane już na etapie tworzenia projektu całego obiektu – wtedy zdecydowanie łatwiej jest je wykonać i zamontować. Zbiorniki są tak wykonane, by można je było szybko i sprawnie wykorzystać do zewnętrznego gaszenia pożarów. Powinny zapewniać przechowywanie wody w odpowiednich dla niej warunkach, bez narażenie na działanie związków chemicznych.

Najważniejszy dobry projekt

Właściwy projekt zbiornika przeciwpożarowego to podstawa jego solidnego wykonania. Zbiornik powinien mieć odpowiednią wielkość i parametry dotyczące wytrzymałości i odporności na trudne warunki. Aby służył bezproblemowo przez długi czas, warto zlecić jego wykonanie profesjonalnej firmie z odpowiednim zapleczem technicznym, doświadczeniem i wszelkimi niezbędnymi certyfikatami. Na ochronie przeciwpożarowej budynków nie należy oszczędzać, dlatego też nie szukajmy wykonawców według kryterium jak najniższej ceny, a raczej kierujmy się jak najwyższą jakością usług.