2024-04-22

Dobry dietetyk – jakie powinien mieć kwalifikacje?

Coraz więcej osób zwraca uwagę na to co je. Mnogość problemów zdrowotnych związanych ze złym odżywianiem, powoduje, że dietetycy zaczęli być często odwiedzani przez pacjentów. To powoduje też wysyp osób, które uważają się za ekspertów. Mylnie uważa się, że dietetyk jest pracą dla każdego. Dlaczego?

Czym zajmuje się dietetyk?

Dietetyka jest rodzajem nauki o żywieniu człowieka. Dietetyk w Wadowicach to osoba, która pomaga ludziom w prawidłowym odżywianiu. Dyplom dietetyka można uzyskać na uczelniach wyższych i w szkołach policealnych, ale też po kilkutygodniowym kursie. Jakość wykształcenia dietetyka jest bardzo ważna, gdyż by pomóc w prawidłowym odżywianiu potrzeba jest wiedza z zakresu żywienia człowieka, ale również medycyny, biochemii czy psychologii.

Dietetyk zajmuje się żywieniem osób zdrowych i chorych. Jego zadaniem jest nauczenie prawidłowego żywienia, by pozytywnie wpływało na funkcjonowanie organizmu człowieka.  Do zadań dietetyk, oprócz edukacji żywieniowej i promocji zdrowia, zaliczamy także układanie planów żywieniowych dla sportowców, osób chorych, dzieci, seniorów czy kobiet w ciąży. To także tworzenie wytycznych w leczeniu różnych zaburzeń żywieniowych.

Kiedy udać się do dietetyka?

Przyjęło się, że z dietetyk czy trener personalny w Wadowicach są pomocni ludziom, którzy walczą ze swoją nadmierna wagą. Nic bardziej mylnego. Owszem, najczęściej w gabinetach dietetyka znaleźć można osoby, które mają nadwagę lub otyłość. Jednak dietetyk pomaga nie tylko w takich sytuacjach. Jest pomocny w przypadku dzieci z wybiórczością pokarmową, pomagając rodzicom w ubogaceniu dziecięcej diety. Problemy z przybraniem na wadze czy leczenie chorób dietozależnych, takich jak insulinooporność to również dziedziny, w których pomóc może dietetyk. Bardzo pomocny będzie w przypadku sportowców, którzy dzięki diecie będą mogli osiągać lepsze efekty. Pomoże także ludziom z ciężkimi schorzeniami. Wskazana przez dietetyka zbilansowana dieta pomoże zadbać o zdrowie, a przy tym posiłki będą tak skomponowane, by dostarczać do organizmu niezbędnych składników.