Ludzki organizm jest fascynującą i bardzo złożoną konstrukcją. Składa się z wielu elementów, które wzajemnie ze sobą współpracują i dbają o jego prawidłowe funkcjonowanie. Gdy jednak zaczyna w nim czegoś brakować, wówczas ta maszyna nie działa tak, jak powinna. Dzieje się tak w przypadku niedoboru wody oraz elektrolitów. Co się wówczas dzieje z naszym ciałem? W jaki sposób dbać o odpowiednie nawodnienie, żeby nie dopuścić do przykrych konsekwencji? Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się temu tematowi.
Rola wody i elektrolitów w naszym organizmie podczas wysiłku fizycznego
Co prawda woda nie posiada żadnych wartości energetycznych, to jednak w znaczący sposób wpływa na funkcjonowanie organizmu. Stanowi ona 60% ciała dorosłej osoby oraz 75% tkanki mięśniowej. Jest to więc substancja, której w naszym ciele jest najwięcej. Odpowiedzialna jest również za szereg ról, w szczególności kiedy uprawiamy sport i poddajemy nasz organizm ekstremalnym wysiłkom. Dba wtedy o utrzymanie jego prawidłowej temperatury, ponieważ pracujące mięśnie tworzą dużo ciepła i jego nadmiar musi być odprowadzany na zewnątrz, bo w przeciwnym razie mogłoby dojść przegrzania.
Wysoka temperatura sprawia, że organizm szybciej się męczy oraz negatywnie wpływa mózg, nerki i wątrobę. Żeby do tego nie dopuścić zostaje wytworzony pot, którego zadaniem jest rozproszenie ciepła. Konsekwencją tego jest jednak utrata wody i elektrolitów. Gdy nie zadbamy o uzupełnienie ich niedoborów, wówczas może dojść do odwodnienia organizmu. Dlatego bardzo ważne jest, żeby dieta sportowców była bogata w te elementy, bo skutki mogą być poważne. Szczegółowo zostało to opisane tutaj: https://www.body4you.pl/elektrolity-dla-sportowcow-czyli-o-roli-nawodnienia-w-diecie,23,10
Nawodnienie w diecie sportowca
Elektrolity dla sportowców są jednym z najważniejszych elementów ich diety. Z racji tego, że organizm nie potrafi ich magazynować, to muszą być dostarczane na bieżąco, nie tylko w dni treningowe, ale i na co dzień. Przyjmuje się, że na każdą 1 kcal w diecie powinien przypadać 1 ml wody, czyli w przypadku osób spożywających 3500 kcal, dawka ta wynosi 3,5 litra płynów. Najlepiej je przyjmować w regularnych odstępach czasu, tak żeby nie dopuścić do uczucia pragnienia, które jest jednym z początkowych skutków niedoboru wody.
Warto również obserwować kolor swojego moczu. Powinien on być jasny, momentami nawet przezroczysty. Ciemna barwa świadczy o tym, że nasz organizm zaczyna być odwodniony. W czasie wysiłku uzupełnianie płynów powinno być uzależnione od tempa pocenia się. Ważne, żeby robić to regularnie w mniejszych dawkach. Sama woda może być wtedy niewystarczająca, więc warto sięgnąć po odżywki dla osób aktywnych fizycznie.
Co powinien zawierać idealny izotonik?
Na rynku dostępne są różne suplementy dla sportowców, jednak nie wszyscy wiedzą na co zwrócić uwagę przy ich wyborze. Wybierając odpowiedni izotonik należy dokładnie patrzeć na jego skład. Oprócz wody powinien on obejmować węglowodany oraz sód. Lepsze nawodnienie uzyskamy, jeżeli będą tam również takie elektrolity, jak: magnez, wapń i potas. Dzięki temu znacząco ograniczymy ryzyko wystąpienia skurczy mięśni. Odpowiednie produkty dostępne są do nabycia między innymi w sklepie https://www.body4you.pl/
More Stories
Usługi dentystyczne w Polsce
Zdrowotne właściwości liści laurowych
Jak często należy chodzić do ginekologa?