2024-07-22

Gdzie stosuje się złączki nierdzewne?

zlaczki nierdzewne

W instalacjach pneumatycznych i wodnych do łączenia rurek, przewodów elastycznych i węży z pozostałymi elementami instalacji wykorzystuje się specjalne rodzaje złączek. To elementy gwarantujące szczelność tego typu połączeń, dostępne w dużej różnorodności kształtów i rozmiarów. Odwiedzając sklep z armaturą nierdzewną, można trafić m.in. złączki proste i kątowe, z gwintem zewnętrznym i wewnętrznym, wtykowe, a także różnego rodzaju łączniki wykonane z różnych materiałów.

Złączki w instalacjach pneumatycznych

Do łączenia przewodów przeznaczonych do przesyłu sprężonego powietrza używa się wielu rodzajów złączek wtykowych. Część z nich produkowana jest z materiałów syntetycznych, ale w sklepach z armaturą nierdzewną dostępne są również różnorodne złączki nierdzewne i mosiężne, które z powodzeniem można stosować także w pneumatyce, oczywiście pod warunkiem zakupu ich odpowiedniego rodzaju. W sprzedaży znaleźć można również tzw. szybkozłączki produkowane m.in. z odpornego na rdzewienie mosiądzu niklowanego. Dobrze zaopatrzony sklep z armaturą nierdzewną powinien dysponować co najmniej kilkoma różnymi wersjami złączek do sprężonego powietrza. W pneumatyce najlepiej sprawdzają się złączki wtykowe, ale w ofercie wielu sprzedawców znaleźć można również złączki skręcane i gwintowane.

Złączki w instalacjach wodnych

Ze względu na ryzyko korozji, do budowy instalacji przystosowanych do przesyłu wody lub innych cieczy, na przykład oleju, wykorzystuje się złączki odporne na działanie korozji. Najlepszym miejscem do zakupu tego typu części są sklepy z armaturą nierdzewną, w tym ze złączkami wykonanymi z mosiądzu, stali nierdzewnej i tworzyw sztucznych. Co warte podkreślenia, sklep z armaturą nierdzewną ma w swojej ofercie akcesoria wykonane nie tylko ze stali nierdzewnej, ale także z innych materiałów niepodatnych na korozję. Złączki wtykowe z nierdzewki, mosiądzu lub tworzywa sztucznego nie wyczerpują asortymentu, który może się przydać przy budowie instalacji wodnej. Alternatywą dla złączek wtykowych mogą być bowiem złączki skręcane oraz szeroko pojęta armatura gwintowana, której używa się do łączenia rur.

Złączek wykonanych z materiałów niepodatnych na korozję, sprzedawanych przez sklepy z nierdzewną armaturą, używa się przede wszystkim do wykonywania szczelnych połączeń pomiędzy elementami instalacji pneumatycznych i przeznaczonych do transportu cieczy, w tym instalacji wodnych i olejowych. W sprzedaży dostępne są różne typy złączek nierdzewnych. To elementy produkowane m.in. z tworzyw sztucznych, nierdzewnej stali i mosiądzu.