2024-07-16

Geodeta – 3 cechy dobrego specjalisty

geodezja

Geodeta to zawód odpowiedzialny i bardzo ważny. Nic więc dziwnego, że do pełnienia takiej funkcji konieczne jest posiadanie pewnych cech oraz odpowiednich kompetencji.

Geodeta – kompetencje zawodowe na pierwszym miejscu

Jeżeli chodzi o wszelkie zadania z zakresu branży budowlanej czy geodezyjnej, konieczne jest posiadanie gigantycznej wiedzy, a także obycia się z danym tematem. To właśnie dlatego taki specjalista, jak geodeta w Nowym Sączu musi przejść naprawdę długą drogę, zanim będzie w stanie na całego działać w swoim zawodzie. Droga może zacząć się już w technikum, gdzie można udać się na kierunek technik geodeta. Jeżeli tak się nie stało, furtka nie jest zamknięta – pozostają jeszcze studia albo na kierunku geodezja, albo kartografia. To jednak nie koniec, bowiem trzeba jeszcze wykonać odpowiednie praktyki zawodowe – 6-letnie po technikum i 2-letnie po lub w trakcie studiów. Na sam koniec przychodzi jeszcze specjalny egzamin państwowy, który da nam wszelkie uprawnienia w świetle prawa. Trzeba również pamiętać chociażby o takiej kwestii, jak… niekaralność. Tak, w tym zawodzie to niezwykle ważne.

Dobry geodeta musi mieć odpowiednie cechy osobowości

Dobry geodeta, pracujące na przykład w takiej firmie, jak At-Geo Usługi Geodezyjne, musi posiadać konkretne cechy charakteru, które sprawią, że będzie on naprawdę dobrym geodetą. O czym koniecznie należy w tym aspekcie wspomnieć? Między innymi o anielskiej cierpliwości, skrupulatności, dokładności, a także i systematyczności i uporządkowaniu. Konieczne jest również posiadanie zdolności rysunkowych i obliczeniowych, gdyż te będą nieocenione w tym fachu.

Geodeta i wytrzymałość fizyczna? Tak, to również jest ważne!

Geodeta, co ciekawe, musi również spełniać konkretne wymagania fizyczne. Dobry wzrok to absolutna podstawa – sprzęt nie wyręczy go we wszystkim. Konieczna jest również odpowiednia wytrzymałość fizyczna. Często geodeta musi pracować w terenie przez kilka godzin bez względu na panujące warunki atmosferyczne.