2024-04-19

Gry i narzędzia szkoleniowe

W ostatnim czasie coraz bardziej popularne stają się gry szkoleniowe. Głównym ich zadaniem jest lepsze zapoznanie się zespołu oraz jego zespolenie. Jak wiadomo, żyjemy w świecie, gdzie i tak większość ludzi to gracze, przez co praktycznie nie można uciec od tego, że zza każdego rogu kryje się jakaś gra. Dlatego dobrym sposobem na poprawienie relacji w zespole jest przeprowadzenie gier szkoleniowych.

Gry jako narzędzie szkoleniowe

Jednym z najważniejszych zadań prowadzenia szkoleń przez granie jest to, aby sprawdzić, jak i podnieść umiejętności gracza. Można robić to w różnych dziedzinach między innymi:

  • rozwój osobisty,
  • pomoc w prowadzeniu negocjacji,
  • pomoc w rozwinięciu umiejętności sprzedaży.

Coraz częściej sięgają po nie różnego rodzaju managerowie zespołów czy kierownicy nie ważne, jaka to dziedzina pracy. Wszystko po to, aby lepiej związać swój zespół, jak i wprowadzić w nim pewne więzy i rozbudować wspólne zaangażowanie co do pracy w zespole. Bardzo często korzystają z nich coachowie, których zadaniem jest wpajanie w ludzi większej pewności siebie, czy chęci zmienienia czegoś w sobie. Dodatkowo gry szkoleniowe to idealne urozmaicenie różnego rodzaju kursów oraz szkoleń prowadzonych przez firmy. Możemy zauważyć, że prowadzenie takich gier podczas szkolenia, bardzo dobrze wpływa na pokazanie zdrowej rywalizacji wśród pracowników, jak i pokazania w danym pracowniku, jakie ma umiejętności, a może nawet rozwinięcie ich do większego stopnia. Istnieją także gry rozwojowe, których zadaniem jest poprawienie komunikacji między pracownikami, a jak wiadomo, to w każdym biznesie jest najważniejsze. Gra może służyć także jako swoiste narzędzie biznesowe pokazujące, jak działa prawidłowa negocjacja czy sprzedaż.

Skąd wzięło się szkolenie poprzez gry?

Tak naprawdę już w czasach przed naszą erą próbowano jednać ludzi poprzez granie w różnego rodzaju gry. Zaczynając od gry w warcaby czy chińczyka- które niegdyś były najbardziej popularnymi grami, jeśli chodzi o szkolenia, poprzez gry w karty takie jak makao wojna czy oczko, aż po dzisiejszy e-sport, który dzisiaj stoi na bardzo wysokim poziomie, jeśli chodzi o technologię czy rozmaitość gier. I tu ktoś wpadł na pomysł, by spróbować stworzyć gry szkoleniowe inaczej nazwane grami symulacyjnymi. Warto dodać, że nie jest to coś nowego, bo gry szkoleniowe są jedną z najstarszych odmian gier. Nawet chińska gra Go została stworzona po to, aby potomek danego władcy ćwiczył swoją inteligencję oraz umysł. Jednak najstarszą i najbardziej znaną grą symulacyjną jest nic innego jak szachy, jest to przecież nic innego jak ukazanie pola bitwy z dwoma armiami stojącymi naprzeciwko siebie.

Pozytywny wpływ prowadzenia gier szkoleniowych

Jak to kiedyś ktoś powiedział, poprzez gry można nauczyć każdego wszystkiego. Wiadomo, że przez gry szkoleniowe nauczymy kogoś lepszej mowy czy postawy, ale nie oszukujmy się, od tego są książki. Natomiast gry szkoleniowe mają całkiem inne zadanie, a mianowicie mają za zadanie nauczyć różnego rodzaju postaw oraz zachowań w danej sytuacji. Dodatkowo mają scalić zespół w jedną całość, przez gry idzie to znacznie szybciej i prościej, dodatkowo angażując w to wszystkich uczestników, a dodatkowo forma jest atrakcyjna i nie sprowadza się tylko do przyswajania suchej wiedzy, a pokazuje jej działanie w praktyce. Dlatego coraz częściej i tak bardzo chętnie sięgają po nie firmy, które chcą mieć lepsze wyniki w swoich dziedzinach. Bo tak naprawdę bez dobrze zgranego zespołu dana firma nie będzie w stanie nic wskórać.

Szukasz gier i narzędzi szkoleniowych? Odwiedź: https://experiencecorner.com/