2024-05-05

Impregnaty do drewna – właściwości i sposoby stosowania

drewno impregnacja

Drewno to wdzięczny materiał do obróbki. Powstają z niego różne elementy, takie jak deski na taras, podłogi drewniane, schody, ale również altanki czy place zabaw. Drewno jest tez materiałem bardzo podatnym na czynniki zewnętrzne. Aby podnieść wytrzymałość drewna, należy pamiętać o odpowiedniej impregnacji. 

Impregnacja drewna – na czym polega?

Impregnacja to zabezpieczenie materiału przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Impregnaty do drewna pozwalają na zwiększenie jego trwałości i odporności na czynniki fizyczne i biologiczne. W preparatach stosowanych do zabezpieczania powierzchni drewnianych stosuje się różne substancje chemiczne. Kiedyś była to smoła drzewna i węgiel kamienny. Obecnie są to różnego rodzaju rozpuszczalniki, substancje na bazie żywic, a także preparaty na bazie naturalnych olei. Techniki impregnacji drewna dają duże możliwości zabezpieczenia drewna.

Rodzaje impregnacji drewna

Sposoby impregnacji drewna możemy podzielić na metodę powierzchniową, ciśnieniowo-próżniową i głęboką. Każda stosowana jest do konkretnego gatunku drewna i wykonywana w konkretnych warunkach. Najbardziej popularna jest impregnacja powierzchniowa. Stosowana jest nie tylko w przemyśle, ale także przez użytkowników indywidualnych. Polega na nałożeniu na drewno odpowiedniego środka, którym może być preparat silikonowy. Jest to metoda, która uzupełnia ochronę drewna lub ją odnawia.

Metoda głęboka polega na nasyceniu drewna środkiem grzybobójczym do głębokości powyżej 10m. W ten sposób impregnowane jest drewno konstrukcyjne. W warunkach przemysłowych dokonywana jest impregnacja ciśnieniowo-próżniowa. Impregnat wprowadzany jest w głąb drewna pod odpowiednim ciśnieniem. Pozwala to na zaimpregnowanie drewna użytkowego, które ma kontakt z gruntem. W ten sposób impregnuje się palisady ogrodowe czy deski tarasowe. 

Impregnacja drewna pozwala na jego zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Dzięki temu drewno jest dłużej żywotne i można go bezpiecznie użytkować.