2024-07-15

Jak działają smary wysokotemperaturowe?

smar wysokotemperaturowy

Przy warunkach, w których występują temperatury nawet 1000°C, nie wiele smarów jest w stanie dobrze wykonywać swoje zadania. Jednak smary wysokotemperaturowe wyróżniają się wytrzymałością na działanie właśnie takich temperatur. Dobrej jakości smar będzie doskonale zabezpieczać przed rdzą oraz wycieraniem. Do jego głównych cech można zaliczyć wysoką wytrzymałość na działanie kwasów. Smary wysokotemperaturowe bardzo często wykorzystuje się do łożysk, gdzie mają szereg zastosowań. Jakie to zastosowania i jak wygląda ich działanie?

Jakie zastosowania mają smary wysokotemperaturowe?

Działanie smarów wysokotemperaturowych to najczęściej przedłużanie żywotności elementów maszyn oraz maksymalizacja pracy. Bardzo często używa się je do smarowania łożysk, które stale są narażone na różnego rodzaju czynniki. Praca łożysk często wiąże się z ogromnym tarciem powodowanym przez metale, praca na sucho w tych miejscach byłaby powodem szybkiego wyeksploatowania się elementów. Dlatego właśnie stosuje się smary, które przedłużają żywotność takich elementów, w tym wypadku podczas pracy łożysk generowane są ogromne temperatury, dlatego zwykłe smary na niewiele by się tutaj zdały, przez to stosowane są najczęściej smary wysokotemperaturowe. Wybierając, takie produkty należy przede wszystkim sugerować się ich wysoką jakością, jest to gwarancja zabezpieczenia swojej maszyny. Najlepszej jakości smary można nabyć w sklepie internetowym Janex Serwis, który w swojej szerokiej ofercie ma również dostępne oleje przemysłowe. Takie oleje stosuje się do maszyn i pojazdów, a ich głównym zadaniem jest zmniejszenie tarcia i zapobieganie w zużywaniu się części maszyn.

Co jeszcze warto wiedzieć o smarach wysokotemperaturowych?

Do największych zalet w używaniu wysokiej jakości smarów wysokotemperaturowych w łożyskach można zaliczyć długą żywotność smaru, jak i samego łożyska, niski moment tarcia, wspomaganie uszczelnienia oraz skuteczne tłumienie hałasu wywoływane pracą łożysk.