Nawet osoby, które potrafią dobrze pływać, powinny używać kamizelek ratunkowych. Woda to żywioł nieprzewidywalny i bardzo groźny. To powoduje, że podczas korzystania z sprzętu wodnego typu kajaki, łodzie, żaglówki, istnieje konieczność używania kamizelek ratunkowych. Pomogą utrzymać się na wodzie w trakcie wypadku.
Jak skonstruowana jest kamizelka ratunkowa?
Kamizelki ratunkowe w większości są w większości wypełnione styropianem lub specjalną pianką, której waga jest mniejsza od wody. W przeszłości stosowano materiały pochodzenia naturalnego. Obecnie są wykorzystywane produkty syntetyczne, które są znacznie tańsze, ale nie mniej skuteczne. Produkty wypełniające kamizelki ratunkowe, są powleczone specjalną tkaniną, co sprawia, że całość nasiąka wodą. Wiele modeli posiada dodatkowo odblaski, by osoba nosząca kamizelkę, była widoczna z dużej odległości. Kamizelka musi być odpowiednio dobrana do postury, a także wagi osoby, która ją zakłada. Te o wyporności 100 N powinny w zupełności wystarczyć dla dzieci, zaś dla dorosłych optymalne będą te o wartości 150 N.
Kamizelki ratunkowe wypełnione styropianem lub pianką są dosyć grube, a wiele osób narzeka na krępujące ruchy. Na rynku dostępne są także kamizelki pneumatyczne, które są mniejsze i wyposażone w nabój napełniający się powietrzem. Wystarczy pociągnąć sznurek, by komory wypełniły się powietrzem. W niektórych modelach wystarczy jedynie kontakt z wodą.
Jak działa kamizelka ratunkowa?
W produkcji kamizelek ratunkowych, czyli kapoków używa się materiałów, które są lżejsze od wody. Jeśli często pływamy na łodzi, kajaku czy żaglówce, warto zakupić własną kamizelkę. Najlepiej udać się do specjalistycznego sklepu. Firma SEA Light w swojej ofercie posiada kapoki, które mają różne parametry i są przeznaczone do różnych sportów wodnych.
Kapok, mimo że wykonany jest z materiałów lżejszych niż woda, pozwala unosić człowieka, na powierzchni wody. Nawet jeśli nie umie on pływać, nie idzie na dno i nie tonie. Ważne, by styropian lub pianka były odpowiednio rozłożone, dzięki czemu tonący samoistnie przekręci się na plecy. Mocne pasy, który przytwierdzone są do kamizelki pozwolą na wyciągnięcie tonącego z wody.
More Stories
Najazdy kablowe w pracy i na eventach – jak skutecznie zabezpieczyć przewody?
Dlaczego słodycze to najlepszy wybór na świąteczny prezent?
Przewodnik po markerach kredowych – rodzaje, kolory, zastosowania