Jesteś architektem, a może pracujesz na budowie? Czy wiesz, że ryzyko powstania awarii budowlanych w dalszym ciągu jest wysokie? Przeczytaj artykuł i poznaj dane na temat awarii i katastrof budowlanych w Polsce. Chcesz wiedzieć, czego unikać, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas prowadzenia prac lub na co zwrócić uwagę? Wnioski z danych dają możliwość udoskonalenia stosowanych w budownictwie rozwiązań. Sprawdź, co musisz wiedzieć!
Gdzie znajdują się rzetelne dane na temat awarii budowlanych?
Tematem awarii budowlanych w Polsce zajmują się dwie instytucje: Instytut Techniki Budowlanej oraz Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. W bazie danych ITB zawarte są informacje z przedziału czasowego od 1989 roku do 2006 roku. Z kolei rejestr GUNB prowadzony jest na bieżąco od 1995 roku, ponieważ ustawa Prawo budowlane nakłada obowiązek prowadzenia Rejestru Katastrof Budowlanych.
W jaki sposób dzieli się awarie i katastrofy budowlane?
Awarie budowlane wynikające z zaistniałych przyczyn losowych powstały na skutek:
- działania silnego wiatru;
- wybuchu gazu lub pożaru;
- osuwiska;
- uderzenia pojazdu w budynek;
- działania innych zjawisk, np. wybuchu kotła, powodzi.
Z kolei awarie budowlane, które nie wynikają z działań losowych, powstają na skutek:
- wadliwej eksploatacji;
- błędów w projektach;
- błędów podczas rozbiórek;
- wadliwego wykonawstwa;
- ogólnego, złego stanu technicznego.
Awarie budowlane, które wyniknęły z przyczyn losowych, swój początek mają w działaniu siły natury, np. na skutek uderzenia pioruna lub powstały ze względu na inne zdarzenia, na które nie ma się wpływu. Grupa przyczyn niewynikających z działań losowych jest zbiorem błędów ludzkich. W przypadku badania przyczyn powstania awarii budowlanych warto skorzystać z profesjonalnej opinii i ekspertyzy technicznej, którą może przygotować Przedsiębiorstwo Geologiczne Geoprojekt Szczecin w Szczecinie.
Z jakich powodów najczęściej powstawały awarie budowlane?
Błędy ludzkie najczęściej obejmowały złe wykonawstwo (niedbałość wykonawców, brak wiedzy i niekompetencję), zły stan techniczny obiektów, niepoprawną eksploatację (wadliwy nadzór, niedbałość użytkowników, nadmierne obciążenia, brak wiedzy) oraz błędy projektowe, obejmujące niedbałość projektantów, ich niekompetencję oraz złe założenia projektowe.
More Stories
Najazdy kablowe w pracy i na eventach – jak skutecznie zabezpieczyć przewody?
Dlaczego słodycze to najlepszy wybór na świąteczny prezent?
Przewodnik po markerach kredowych – rodzaje, kolory, zastosowania