Terminy „kierowca rajdowy” i „kierowca wyścigowy” często używane są wymiennie – traktujemy je jak synonimy. Jednak w rzeczywistości odnoszą się do dwóch całkiem odmiennych dziedzin motosportu, które wymagają nieco innych umiejętności od zawodników. Trudno porównać Rajd Dakar z wyścigami Formuły 1, gdzie zasady rywalizacji diametralnie się różnią. Zatem jak powinien wyglądać profil kierowcy w rajdach terenowych, a jak w wyścigach samochodowych?
Rajdy terenowe a wyścigi – forma rywalizacji
Jedną z największych różnic między rajdami terenowymi czy samochodowymi a wyścigami są zasady przebiegu rywalizacji. Rajdy terenowe mają charakter długodystansowy – cała trasa rajdu podzielona jest na odcinki specjalne, a wygrywa ten, który uzyska najlepszy czas po zsumowaniu wyników ze wszystkich etapów rajdu. Wyścigi samochodowe natomiast toczą się w obrębie jednej lokalizacji, najczęściej na specjalnym torze wyścigowym, a najlepszym kierowcą okazuje się ten, który jako pierwszy przekroczy linię mety.
Kierowca rajdowy a wyścigowy – wytrzymałość
Osoby na co dzień nie śledzące motosportu często tkwią w błędnym przekonaniu, że prowadzenie rajdówki czy bolidu nie wymaga dobrej sprawności fizycznej. Zarówno kierowcy rajdowi, jak i wyścigowi muszą wykazywać się ponadprzeciętną wytrzymałością i kondycją fizyczną, aby przetrwać próby rywalizacji. Jest to niezwykle ważne w przypadku startów w najbardziej ekstremalnych rajdach terenowych na świecie, na czele z Rajdem Dakar. Przez wielu ekspertów uznawany za najtrudniejszy rajd terenowy na świecie, który szybko weryfikuje przygotowanie fizyczne kierowców do jazdy po bezdrożnych terenach pustynnych. Dakar, jako najbardziej prestiżowy rajd terenowy na świecie ma rzesze oddanych fanów, a dla wielu początkujących rajdowców sam udział w rajdzie jest spełnieniem marzeń. Jednak nawet najlepsze umiejętności i wiedza teoretyczna okazują się zbędne, gdy zawodzi sprawność i odporność organizmu na ogromny wysiłek fizyczny.
Zobacz także: https://lifemag.pl/aktualnosci/
Kierowca rajdowy a wyścigowy – refleks i znajomość trasy
Kierowcy wyścigowi i wielkie teamy za nimi stojące mają nieco bardziej ułatwione zadanie pod względem zapoznawania się z profilem trasy wyścigu. Rywalizacja toczy się na torach wyścigowych, które oprócz niewielkich prac modernizacyjnych, nie ulegają większym zmianom. Tor wyścigowy w stosunku do trasy rajdu terenowego jest stosunkowo krótki, dlatego łatwiej wypracować kierowcy pewne schematy działania w określonych sektorach toru. Rajdy terenowe mają to do siebie, że rozgrywają się w dość ekstremalnych warunkach, a zapoznanie się wcześniej z trasą jest niemal niemożliwie z czysto logistycznych względów. Jedynym wyznacznikiem jest GPS pokładowy oraz refleks załogi, włączając w to pilota, którego sukcesów zresztą nie można umniejszać.
More Stories
Kremacja – co zrobić z prochami po ceremonii?
Jak zaplanować wycinkę drzew pod inwestycję?
Co to jest klej CR?