2024-05-27

Kinkiet łazienkowy — czym się kierować przy jego wyborze?

lampa lazienkowa

Łazienka to pomieszczenie, w którym wykonujemy codzienne zabiegi pielęgnacyjne, a kobiety często się malują. Odpowiednie oświetlenie oraz lustro są niezbędnymi elementami takiego wnętrza ułatwiającymi nam wykonywanie tych czynności. Z tego względu, że zazwyczaj jest ono pozbawione dostępu do naturalnego światła, wybierając kinkiet łazienkowy trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów. Jakich? Podpowiadamy.

Jak wybrać kinkiet do łazienki?

Wybierając kinkiet do łazienki, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, aby znaleźć odpowiednie miejsce dla takiej lampy. Stojąc przed lustrem, powinniśmy mieć dobrze oświetloną twarz. Kinkiet łazienkowy powinien dawać nam światło o neutralnej barwie. Lepiej unikać lamp o żółtym odcieniu, ponieważ podczas wykonywania makijażu taka przekłamana kolorystyka może doprowadzić do wpadki. Również niebieska barwa światła nie jest korzystna podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych.

Wybierając kinkiet łazienkowy zwrócić uwagę czy będzie on praktyczny i łatwy w utrzymaniu czystości. Te, wyposażone w detale i zdobienia później mogą być trudne do czyszczenia. Warto zwrócić uwagę również na sposób włączania i wyłączania lampy, aby była ona dla nas jak najbardziej wygodna, a także możliwość zmiany kąta padania światła, która jest przydatna zwłaszcza przy wykonywaniu precyzyjnych czynności pielęgnacyjnych.

Styl wnętrza

Kinkiet łazienkowy to lampa, która najczęściej montowana jest na ścianie. Pozwala to na uzyskanie stonowanego, rozproszonego światła. Przede wszystkim powinien być on dostosowany do stylu wnętrza. Modele proste i minimalistyczne sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Dzięki temu, że mogą być niemal niewidoczne, można je wykorzystać w łazienkach zarówno w stylu glamour, nowoczesnym, tradycyjnym jak i rustykalnym.

Jeżeli zaś chcemy, aby kinkiet pełnił funkcję ozdobną, warto wybrać taki projekt, który idealnie wpasuje się w styl naszej łazienki. W pomieszczeniach w stylu glamour warto postawić na te bogato zdobione, w klasycznych na proste modele w kolorze białym, zaś w industrialnych na kinkiety wykonane z metalu w kolorze czarnym.

Dobór kinkietu do kształtu lustra

Kinkiet nad lustro powinien być dopasowany do jego kształtu oraz wielkości. W przypadku luster, których szerokość wynosi powyżej 40 cm, zalecane jest zastosowanie dwóch różnych źródeł światła najlepiej po jego obu stronach. Dobierając kinkiet nad prostokątne lustro mamy niemal nieograniczone możliwości wyboru. Jednak w przypadku lustra okrągłego zazwyczaj warto zdecydować się na modele podłużne, które lepiej mogą je oświetlić. Okrągłe kinkiety przy okrągłym lustrze również wizualnie prezentują się nieco gorzej.