2024-04-20

Książki dla dzieci, które każdy powinien mieć w domu

Książki dla dzieci, to coś więcej niż tylko pięknie ilustrowane bajki czy powieści, które stają się kolejną przystępną rozrywką dla maluchów. W pozycjach wydawniczych dla najmłodszych kryją się nie tylko zapierające dech w piersiach przygody bohaterów, ale również ukryty sens i morał, które pomagają im lepiej zrozumieć otaczający ich świat. Każdy z nas w dzieciństwie posiadał kilka ulubionych książeczek, do których powraca do dzisiaj. Niektóre z nich wcale nie straciły na aktualności, choć nie brakuje całkiem nowych tytułów, które zasługują na więcej uwagi. Zatem jakie książki dla dzieci warto mieć w swojej domowej biblioteczce?

Maria Kruger, Karolcia

Jedna z najpopularniejszych powieści dla dzieci ostatnich kilkudziesięciu lat. Nie bez przyczyny znalazła się w kanonie lektur szkolnych przeznaczonych dla uczniów w klasach I-III. „Karolcia” pojawiła się na rynku wydawniczym w 1959 roku i od tego momentu uznawana jest za jedną z bardziej ikonicznych powieści w historii polskiej literaturze dziecięcej. Tytułowa bohaterka, Karolcia, to ośmioletnia dziewczynka, która wskutek szczęśliwego splotu wydarzeń znajduje magiczny koralik, który spełnia życzenia. Karolcia wykorzystuje go, aby pomagać innym i zmieniać świat na lepsze, jednak wypowiadane przez nią życzenia nie zawsze są dobrze przemyślane. Dziewczynka wpada w kłopoty, a na domiar złego na horyzoncie pojawia się czarownica Filomena pragnąca przejąć magiczny koralik.

Justyna Bednarek, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek

Dla niektórych jest to tytuł kompletnie anonimowy, jednak z każdym rokiem zjednuje sobie coraz większe grono fanów wśród najmłodszych czytelników. Na polskim rynku wydawniczym od dawna brakowało podobnej książki dla dzieci jak „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, które powstały z myślą o maluchach żądnych niesamowitych wrażeń. Książka Justyny Bednarek to zbiór opowiadań, których bohaterami są… skarpetki ginące w praniu. Niezwykle oryginalny pomysł, który skradł serca zarówno dzieci, jak i dorosłych. W książeczce nie brakuje przygód wesołych, ale i tych mrożących krew w żyłach. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” to pozycja obowiązkowa w każdej domowej biblioteczce.

Agnieszka Antosiewicz, Mądre bajki. Pozytywne myślenie

Seria wydawnicza „Mądre bajki” autorstwa polskiej pisarki to absolutny hit na rynku polskiej literatury dziecięcej, a każda kolejna książka staje się bestsellerem. „Mądre bajki. Pozytywne myślenie.” to zbiór niezwykle porywających opowiadań dla dzieci, które mają do zaoferowania coś więcej niż może się to wydawać. Autorka pomaga najmłodszym radzić sobie z na pozór błahymi problemami, które w oczach malucha nabierają ogromnych rozmiarów. „Mądre bajki” poruszają wiele ważnych tematów jak przyjaźń, rozmowa, szacunek czy wybaczenie, które w prawdziwym życiu są istotą szczęśliwego życia.