2024-04-23

Na czym polega endoncja, czyli leczenie kanałowe?

leczenie kanalowe

Endodoncja, zwana również leczeniem kanałowym, jest jedną z gałęzi stomatologii, zajmującą się leczeniem chorób miazgi zęba oraz korzenia zęba. Miazga zęba to tkanka znajdująca się wewnątrz zęba, naczynia krwionośne, nerwy oraz komórki układu odpornościowego.

Kiedy przeprowadza się leczenie kanałowe?

Endoncja jest konieczne, gdy miazga zęba uległa uszkodzeniu lub jest już martwa. Uszkodzenia miazgi zęba mogą mieć różne przyczyny, takie jak próchnica, urazy mechaniczne lub zapalenie miazgi zęba. W przypadku braku odpowiedniego leczenia, uszkodzona miazga zęba może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak ropnie, zapalenie przyzębia lub nawet zagrażające życiu zapalenie szpiku.

Leczenie kanałowe, czyli endodoncja w Warszawie na Wilanowie jest skomplikowanym procesem, który polega na usunięciu uszkodzonej miazgi zęba oraz na oczyszczeniu i wypełnieniu kanałów korzeniowych. Pierwszym krokiem w leczeniu kanałowym jest znieczulenie pacjenta, aby uniknąć bólu podczas zabiegu. Następnie stomatolog wykonuje nacięcie wierzchołka zęba i usuwa miazgę z kanałów korzeniowych. Kanały są następnie dokładnie oczyszczane i dezynfekowane, aby usunąć bakterie i zanieczyszczenia. W końcu kanały są wypełniane specjalnym materiałem stomatologicznym, aby zapobiec ponownemu zakażeniu i umożliwić dalsze użytkowanie zęba.

Czy leczenie kanałowe jest skuteczne?

Leczenie kanałowe jest skuteczne w przypadku wielu uszkodzeń miazgi zęba. Wielu pacjentów, którzy przeszli tego typu leczenie, jest w stanie korzystać z zęba przez wiele lat bez dalszych powikłań. W niektórych przypadkach może być konieczne powtórzenie zabiegu lub zastosowanie innych metod leczenia, takich jak ekstrakcja zęba lub wszczepienie implantu zębowego.

Leczenie kanałowe, które wykonuje dentysta dziecięcy w Mysiadle, może zapobiec poważnym powikłaniom. Może pomóc w utrzymaniu naturalnego uzębienia i zapobiec konieczności ekstrakcji zęba. Zęby leczone kanałowo zwykle są w stanie funkcjonować tak samo, jak ich zdrowe odpowiedniki, co umożliwia pacjentom utrzymywanie zdrowego i pięknego uśmiechu.