2024-07-22

Od czego powinna zależeć wielkość wybranych elementów pokrycia dachowego?

pokrycie dachowe

Dobór odpowiedniego pokrycia dachowego jest niezwykle ważny, aby otrzymać nie tylko estetyczną, ale przede wszystkim funkcjonalną konstrukcję. Podczas wizyty w hurtowni pokryć dachowych istotne jest nie tylko, aby wybrać dobrej jakości blachodachówkę czy dachówkę ceramiczną. Oprócz tego należy też zwrócić uwagę na gabaryty materiałów. Od czego powinna zależeć wielkość wybranych elementów pokrycia dachowego?

Kiedy warto zdecydować się na dachówki w dużym rozmiarze?

Pokrycie dachowe ma za zadanie przede wszystkim stabilizować budynek oraz chronić go przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych. Jednak wybierając materiał, warto również zwrócić uwagę na to, aby był łatwy w montażu i dobrze dopasowany do konstrukcji połaci. O to, kiedy lepiej zdecydować się na dachówki w dużym rozmiarze, postanowiliśmy spytać specjalistę z hurtowni pokryć dachowych w Warszawie Dachlux, który wyjaśnił:

– Jednym z kryteriów, które warto wziąć pod uwagę, zastanawiając się, czy lepiej wybrać mniejszą, czy może większą dachówkę jest wielkość i kształt dachu. W przypadku dachów z dużymi i prostymi połaciami, które nie mają wolich oczek, koszy czy dodatkowych grzbietów najlepiej sprawdzą się duże rozmiary. Mowa tutaj na przykład o dachach dwuspadowych. Takie rozwiązanie jest przede wszystkim ekonomiczne. Należy jednak wówczas pamiętać o zachowaniu symetrii. W innym przypadku efekt prac może okazać się nieestetyczny.

Kiedy lepiej wybrać niewielkie dachówki?

Pokrycia dachowe w domach różnią się nie tylko wielkością, ale również kształtem, liczbą okien dachowych czy dodatkowymi elementami. W związku z tym wielkość dachówek ma duże znaczenie zarówno w kontekście łatwości montażu, jak i estetyki. Jeśli chodzi o mniejsze elementy, to sprawdzą się przede wszystkim w przypadku skomplikowanych pokryć. Mowa tutaj na przykład o dachach, które:

  • mają różne rozmiary,
  • poszczególne elementy są ustawione względem siebie pod różnymi kątami,
  • mają zamontowane dużą liczbę elementów dodatkowych, co uniemożliwiłoby montaż dużych dachówek z uwagi na straty materiału i wygodę robót.

Dobór odpowiedniej wielkości materiałów wykorzystywanych do tworzenia pokryć dachowych ma duże znaczenie przede wszystkim z uwagi na komfort prac dekarzy. Oprócz tego decydując się na duże elementy w przypadku skomplikowanych konstrukcji, inwestor naraża się na straty materiałów, a co za tym idzie, większe koszty niż te, z którymi będzie miał do czynienia w przypadku zakupu większych ilości niewielkich dachówek, które można łatwo i szybko zamontować w trudno dostępnych miejscach.