Każdy z kierowców doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jego maszyna bez oleju nie będzie mogła mknąć po polskich drogach. Wynika to z faktu, że smarowanie silnika jest jedną z najważniejszych kwestii. To właśnie ciecz smarownicza zapewnia optymalne działanie różnorodnych układów oraz podzespołów. Warto jednak wiedzieć, że olej nie może być byle jaki. Musi posiadać on odpowiednią lepkość, a także szereg innych parametrów, które odpowiadają tym, jakie zostały zalecone przez producenta pojazdu. Dużą zagadką dla wielu kierowców pozostaje olej 10w50. Co więc warto o nim wiedzieć?
Olej silnikowy- co musi posiadać?
Oleje silnikowe, w tym także olej 10w50 muszą wyróżniać się szeregiem parametrów, które wpływają na jego efektywność. Po pierwsze oleje silnikowe muszą posiadać odpowiednią lepkość, która potocznie nazywana jest po prostu gęstością oleju. Warto wiedzieć, że nieprawidłowy dobór oleju może stać się nawet przyczyną wielu awarii i uszkodzeń, a co więcej może przyczynić się do zużycia silnika. Dlaczego? Otóż zbyt rzadki olej może spowodować zatarcie się silnika, a także całkowite zerwanie filmu olejowego. Doprowadzi on także do tego, że paliwo będzie zużywać się znacznie szybciej, a także znacznie zwiększy się emisja spalin.
Lepkość oleju 10w50- co ona oznacza?
Olej 10w50 jest jednym z rodzajów olejów, którego oznaczenie wskazuje na nic innego jak jedynie indeks lepkości, który obowiązuje w różnych warunkach temperaturowych. Przed literką W znajduje się liczba, która wskazuje na gęstość oleju w sezonie zimowym. Musi on bowiem zapewniać konkretny poziom ochrony, przy niskich temperaturach w których uruchamiany jest silnik. Olej 10w50 zapewnia optymalny poziom płynności, nawet w temperaturze sięgającej około -40 stopni Celsjusza. Jest to swoistą gwarancją tego, że olej nie będzie generował żadnych problemów zarówno z jego tłoczeniem jak i z smarowaniem części układu.
Olej 10w50- czym się wyróżnia?
Olej 10w5-0 specyficzny produkt, który wykorzystywany jest z powodzeniem w silnikach nowych, sportowych aut. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by wykorzystać je do silników w nieco starszych i bardziej wymagających aut. Można olej 10w50 zastosować również w momencie, kiedy zależy nam na ograniczeniu zużycia silnika. Wówczas ochroni on także przed postawaniem osadu i szlamu. Oleje 10w50 mogą także znaleźć zastosowanie w silnikach, które będą wymagać dolewek lub borykają się z problemami odnoszącymi się do utrzymania odpowiedniego ciśnienia olejowego. Warto jednak sprawdzić, jakie są zalecenia producenta odnośnie olejów silnikowych.
More Stories
Myjnia do samochodów ciężarowych i autobusów. Jak wybrać najlepszą?
Motocykl na początek – jak wybrać?
Ręczniki i ściereczki do polerowania samochodu – mikrofibra i ircha