2024-07-15

Oleje przekładniowo-hydrauliczne – Gdzie znajdują zastosowanie?

samochod

W motoryzacji niezależnie czy chodzi tu o samochody osobowe, motocykle czy maszyny rolnicze bardzo ważną rolę odgrywa dobór odpowiedniego oleju. Pełni on kilka bardzo istotnych funkcji, które zapewniają silnikowi i innym elementom ruchomym dłuższą żywotność. Zaniedbanie wymiany oleju może powodować przykre i kosztowne konsekwencje dla właściciela pojazdu. Szczególnie jest to ważne w przypadku maszyn rolniczych, w których wykorzystywane jest olej przekładniowo-hydrauliczny.

Oleje przekładniowo-hydrauliczne w maszynach rolniczych – Co warto wiedzieć?

W maszynach rolniczych i budowlanych najczęściej stosuje się oleje przekładniowo-hydrauliczne. Olej tego typu doskonale sprawdza się w przypadku pracy w ciężkich warunkach. Takie prace jak wiadomo odbywają się na polu czy też placach budowy. Olej tego typu powstał z resztą właśnie dla maszyn, w których wiele elementów jest smarowanych za pomocą jednego układu olejowego. Do takich pojazdów zaliczamy, chociażby ciągniki. Oleje przekładniowo-hydrauliczne mają jeszcze jedną ważną funkcję, mianowicie posiadają niską tendencję do pienienia się.

Funkcje olejów – Za co tak naprawdę odpowiadają i czemu trzeba je wymieniać?

Jedną z najważniejszych funkcji, jakie posiadają oleje do mechanizmów różnicowych jest smarowanie elementów ruchomych. Zapewnia to zdecydowanie dłuższą ich żywotność. Elementy ruchome (szczególnie w trudnych warunkach) mogą się znacząco ścierać. Jeżeli pozbawimy je odpowiedniego smarowania to zwyczajnie się zniszczą i naraża nas na naprawdę duże koszta wymiany nawet ich całych układów na nowe. Poza smarowaniem oleje pełnią też funkcję usuwania zanieczyszczeń takich jak drobinki metali wytwarzane podczas pracy mechanizmów. Zanieczyszczenia znikają z silnika właśnie, wtedy gdy wymieniamy olej. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego powinniśmy wymieniać go wymieniać. Olej po czasie zwyczajnie może stracić swoje właściwości smarne, czyszczące i chłodzące.