2024-04-22

Płyn chłodniczy – czym kierować się przy wyborze i za co odpowiada?

Usterki w samochodowym układzie chłodzenia nie należą do najprzyjemniejszych doświadczeń, dlatego warto ich unikać. Z racji tego tak ważne jest stosowanie odpowiedniego płynu chłodniczego. Opłaca się przeanalizować szereg różnorodnych możliwości, aby na samym końcu wybrać dla siebie najwłaściwsze rozwiązanie.

Płyn chłodniczy – za co konkretnie odpowiada?

Płyn chłodniczy odpowiada w dużej mierze za sprawne działanie całego układu chłodniczego. Dzięki niemu nie dochodzi do żadnych niepokojących usterek technicznych, które dla właścicieli samochodów mogłyby zakończyć się sporym wydatkiem finansowym. Płyn chłodniczy musi idealnie współpracować z innymi istotnymi elementami, w tym z:

  • chłodnicą,
  • pompą wody,
  • przewodami.

Kierowcy muszą dbać przede wszystkim o odpowiedni poziom płynu chłodniczego, ale też o jego jakość i kondycję. W ten sposób nie wpłynie się negatywnie na wydajność użytkowanego układu chłodniczego. Płyn chłodniczy służy do odbierania temperatury z silnika i skuteczne przeniesienie jej do chłodnicy.

Płyn chłodniczy – na jakie rodzaje można go podzielić?

Na rynku dostępnych jest kilka różnych odmian płynu chłodniczego, dlatego warto zapoznać się z jego konkretnymi rodzajami, aby wybrać dla siebie właściwy produkt. Oto najpopularniejsze rodzaje:

  • płyn IAT – nieorganiczny płyn chłodniczy, który warto wymieniać przynajmniej raz na dwa lata. Wnętrze jest doskonale zabezpieczone przed pojawieniem się korozji. Podstawowym składnikiem tego płynu są krzemiany,
  • płyn OAT – produkt bez obecności krzemianów, ale za to wzbogacony w kwasy organiczne, które odpowiadają za nadanie powierzchni solidnej warstwy ochronnej. Płyn ten gwarantuje doskonałą wymianę cieplną,
  • płyn HOAT – produkt hybrydowy, w którym zainteresowani znajdą zarówno krzemiany, jak i kwasy organiczne. Charakteryzuje się uniwersalnością i wydajnością.

Jak widać wyraźnie do wyboru ma się kilka różnych rodzajów, dlatego każdy kierowca powinien poddać taką decyzję konstruktywnej analizie, najlepiej w porozumieniu ze specjalistą.

Zobacz także: https://www.polskaatrakcyjna.pl/zimowy-plyn-do-spryskiwaczy-czym-kierowac-sie-przy-wyborze/

Płyn chłodniczy – jak często należy go sprawdzać?

Bardzo ważną informacją dla wszystkich kierowców jest to, iż płyn chłodniczy należy regularnie kontrolować. To właśnie on odpowiada za utrzymanie odpowiedniej temperatury silnika. Jego poziom powinien być sprawdzany nawet co kilka tygodni, a wymianie należy go poddawać minimum raz na 2 lata. Wszelkie zaniedbania mogą doprowadzić do awarii i usterek, co negatywnie odbije się przede wszystkim na kondycji mechanicznej. W takim przypadku konieczna będzie interwencja mechanika.

Partnerem artykułu jest firma Art-Bor Plus Sp. z o.o.