2024-05-24

Prasa mimośrodowa – gdzie znajduje swoje zastosowanie?

prasa

Obróbka metali to dziedzina, która jest wpisana w działalność wielu gałęzi przemysłu, gdyż korzysta z niej naprawdę wiele branż. Nie jest ona jednak praktycznie możliwe bez specjalistycznej maszynerii, która umożliwia kształtowanie metalowych elementów w sposób nieosiągalny dla człowieka z racji na jego siłę. Jedną z maszyn jest na przykład prasa mimośrodowa. Gdzie jest ona stosowana?

Prasa mimośrodowa – czym jest?

Urządzenie takie jak prasa mimośrodowa to urządzenie, które służy w obróbce metali, a swoją nazwę zawdzięcza temu w jaki sposób ona działa. Korzysta ona bowiem z tak zwanego mimośrodu, z którego udziałem wytwarzany jest ruch obrotowy, który następnie jest przekształcany na ruch pionowy, dzięki któremu możliwe jest działanie suwaka kształtującego metale.

Jest to więc prasa do tłoczenia metali na całe mnóstwo sposobów, gdyż z jej udziałem można kształtować je za pomocą nie jednej jak w wypadku wielu pras, a kilku różnych czynności.

Jak działa prasa mimośrodowa?

Prasa mimośrodowa działa poprzez konwersję ruchu obrotowego generowanego przez mimośród oraz korbowód na ruch posuwisto-zwrotny wykonywany przez suwak i umożliwiający formowanie metalu. Całość w napęd wprawia zazwyczaj energia elektryczna, a dokładniej zamontowany w prasie silnik elektryczny. W ten sposób generowany jest nacisk rzędu nawet 400 ton.

Całość sterowana jest przez wykwalifikowanego operatora. Nie musi on jednak być wybitną jednostką, gdyż posiada on wielkie wsparcie w postaci takiej elektroniki jak sterowniki mikroprocesorowe. Sterowanie z kolei zazwyczaj opiera się na dotykowych ekranach LCD.

Jakie jest zastosowanie prasy mimośrodowej?

Z racji na to, że prasa mimośrodowa jest w stanie nitować, dziurkować, ciąć czy też giąć metal znajduje ona wiele zastosowań. Spotkamy ją w wielu fabrykach, czy też zakładach produkcyjnych. W nieco mniejszej formie trafia ona nawet do narzędzowni, a także wszelakich warsztatów. Jest ona tak chętnie wybierana przez uniwersalność, a także niewielką awaryjność.