2024-11-10

Rola wykształcenia w szukaniu pracy

praca

Coraz częściej można usłyszeć głosy, że na obecnym rynku pracy wykształcenie nie jest najważniejszym czynnikiem, który wpływa na zatrudnienie wybranego kandydata. Dużo bardziej zaczyna liczyć się doświadczenie oraz konkretne umiejętności oraz unikatowe cechy charakteru. Jaka jest więc w tym rola ukończonych studiów i kursów? Pod jakimi względami istotne jest to dla współczesnego pracodawcy? Wyjaśniamy.

Kiedy wyższe wykształcenie jest niezbędne?

W niektórych zawodach, na przykład na stanowiskach prawniczych, ogromne znaczenie ma wyższe wykształcenie. Szkoły kształcą przyszłych prawników korzystając z najbardziej aktualnej wiedzy. Przekazywane informacje na takich studiach są praktycznie zawsze zgodne z bieżącymi regulacjami prawnymi. Tym samym osoba zaraz po otrzymaniu dyplomu na uczelni oraz uzyskaniu aplikacji adwokackiej może zwykle od razu przystąpić do pracy i to bez konieczności dodatkowych szkoleń lub przechodzenia przez skomplikowane kursy. Praca w Poznaniu lub w innym mieście, w renomowanej placówce prawnej jest możliwa po zakończeniu studiów lub w trakcie ich trwania. To samo dotyczy innych zawodów, między innymi pracy lekarza, inżyniera, profesora lub nauczyciela. Aby aplikować na te stanowiska należy ukończyć studia wyższe na z góry określonym kierunku.

Mniejsza rola wykształcenia przy szukaniu pracy

Są miejsca w których coraz mniejszą wagę przywiązuje się do ukończonych studiów. Wynika to z kilku istotnych przyczyn. Na przykład pracodawca posiada niskie wykształcenie i tym samym chętniej zatrudnia osoby, które nie przewyższają go swoimi dyplomami. Dość często taka sytuacja ma miejsce w przypadku, gdy właściciel małej firmy próbuje szukać oszczędności. Niskie wykształcenie będzie istotnym argumentem w rozmowie o pracę, aby zaoferować mniejsze wynagrodzenie.

Przeglądając oferty pracy można dostrzec także to, że coraz ważniejszą kwestią dla rekruterów jest niezwykły talent, a nie wykształcenie. Osoby młode, kreatywne i z ciekawym pomysłem na życie mają więc całkiem spore szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy jeśli wyróżniają się czymś unikatowym i zarazem czymś niezbędnym dla pracodawcy. Należy zauważyć, że nawet nie posiadając wyższego wykształcenia tacy kandydaci wciąż mogą być atrakcyjnym nabytkiem dla wielu przedsiębiorstw, ponieważ są otwarci na zdobywanie nowych umiejętności i wiedzy przez uczestnictwo w licznych szkoleniach i kursach. To właśnie chęć rozwoju może być istotnym argumentem przemawiającym za tym, że warto zainwestować w taką osobę.