Swędzenie, łzawienie i zaczerwienienie oczu może być objawem przemęczenia wzroku, ale często świadczy o alergii. Wiosenna i letnia aura sprzyja takim problemom, ponieważ pylą rośliny i drzewa, choć to nie jedyna przyczyna przykrych dolegliwości. Przekonaj się, co może uczulać Twoje oczy i jak sobie z tym poradzić.
Co to jest alergia oczu i co ją powoduje?
Alergia oczu, zwana inaczej alergicznym zapaleniem spojówek to zapalenie oka spowodowane kontaktem z alergenami, takimi jak pyłki, pleśń, drobinki kurzu czy sierść zwierząt domowych. Gdy alergen dostanie się do oka, układ odpornościowy zaczyna wytwarzać przeciwciała, co prowadzi do uwalniania substancji chemicznych, takich jak histamina, które powodują reakcję alergiczną.
Objawy alergii oczu to przede wszystkim swędzenie, łzawienie, zaczerwienienie i obrzęk powiek. Mogą również występować pieczenie, uczucie piasku w oczach, światłowstręt, trudności w skupieniu wzroku oraz kłujący ból gałek ocznych. Często alergia oczu jest jednym z objawów nieżytu nosa, czyli kataru siennego. Dokuczliwe objawy utrudniają codzienne funkcjonowanie – prowadzenie samochodu, pracę przy komputerze czy oglądanie telewizji.
Jak radzić sobie z alergią oczu?
Zawsze warto mieć pod ręką krople do oczu na alergię, które ograniczają aktywność komórek tucznych w oku, powodujących nadmierną produkcję histaminy. Związek powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co skutkuje zaczerwienieniem, obrzękiem i swędzeniem.
W walce z alergią oczu stosowane są także sztuczne łzy. Ich skład opiera się na zastosowaniu kwasu hialuronowego lub metylocelulozy. Sztuczne łzy długotrwale nawilżają gałkę oczną, utrudniając przedostanie się do niej alergenów. Warto jednak pamiętać, że jest to jedynie element walki z uciążliwymi objawami, gdyż sztuczne łzy nie mają w swoim składzie substancji ograniczających reakcję alergiczną.
Objawy alergii oczu skutecznie usuniesz poprzez całkowite zerwanie kontaktu z czynnikiem alergizującym, ale nie zawsze jest to możliwe. Jeśli opuchnięte i zaczerwienione oczy to wynik reakcji alergicznej na pyłki, zastosuj działania profilaktyczne. Pamiętaj, żeby podczas spacerów zakładać okulary przeciwsłoneczne, a po powrocie do domu umyj zarówno twarz, jak i ręce. Dbaj również o właściwe nawilżenie oczu.
Kiedy pojawia się alergia oczu, warto rozpocząć łagodzenie objawów od przemycia oczu wodą, a najlepiej roztworem soli fizjologicznej. Dolegliwości złagodzą także zimne kompresy na oczy, które pomogą usunąć alergeny oraz usuną nieprzyjemne skutki ich działania, w tym obrzęk.
Pomoce jest także wietrzenie pomieszczeń. Zastosuj oczyszczacz powietrza, jeśli zajdzie taka potrzeba i unikaj zadymionych miejsc, szczególnie takich, w których przebywają palacze, ponieważ dym tytoniowy podrażnia oczy i nasila objawy alergii. W przedłużającej się alergii koniecznie skontaktuj się z lekarzem.
More Stories
Jak możemy wyleczyć wadę zgryzu?
Jak szybko postępuje krótkowzroczność u dzieci?
Proktolog: Twój Sprzymierzeniec w Zdrowiu Jelita i Profilaktyce