2024-11-10

Techniki wykonywania USG płodu

usg plodu

Wynalezienie ultrasonografu zrewolucjonizowało diagnostykę medyczną. Dzięki badaniu USG możliwe jest bezinwazyjne, bezbolesne i niezwiązane ze skutkami ubocznymi diagnozowanie wielu schorzeń. Badania USG odgrywają podstawową rolę diagnostyczną w położnictwie, pozwalając na dokładną ocenę rozwoju płodu na każdym etapie jego życia. Jakie techniki wykonywania USG znajdują zastosowanie u kobiet ciężarnych? Wyjaśniamy.

Rodzaje badań USG płodu

Badania USG dzielimy pod względem sposobu ich wykonywania, a także technologii, w której pracuje ultrasonograf. Podział ze względu na sposób wykonywania badania ultrasonograficznego uwzględnia badanie USG przezpochwowe, które wykonywane jest na wczesnym etapie ciąży w celu jej potwierdzenia, a także podczas kolejnych wizyt, do 11. tygodnia ciąży. Po 11. tygodniu ciąży w celu diagnostyki obrazowej płodu wykonywane jest badanie USG przez powłoki brzuszne. Badania USG płodu można wykonać np. w prywatnym gabinecie ginekologicznym dr n. med. Anny Kluz-Kowal w Białymstoku.

Ze względu na technologię, w której wykonywane są badania USG płodu, wyróżniamy:

  • USG 2D, które pozwala na obserwację obrazu dwuwymiarowego;
  • USG 3D, które pozwala na obserwację obrazu trójwymiarowego;
  • USG 4D, które pozwala na obserwację trójwymiarowego obrazu płodu w czasie rzeczywistym.

Badanie USG dwuwymiarowe – standard w diagnostyce położniczej

Badanie USG 2D to standardowo stosowana metoda obrazowania płodu, która umożliwia dokonanie oceny jego zdrowia i rozwoju. Dwuwymiarowy obraz w badaniu USG 2D ukazuje płaskie przekroje ciała płodu, pozwalając m.in. na określenie jego wielkości, a także określenie wielkości i ocenę budowy narządów wewnętrznych. Badanie USG 2D nie umożliwia przyszłym rodzicom dokładnego obejrzenia dziecka.

USG trójwymiarowe – nowoczesna metoda obrazowania

Techniki obrazowania płodu metodami trójwymiarowymi dostępne są od niedawna, zapewniając możliwość obserwacji płodu w różnych płaszczyznach. Okazują się szczególnie przydatne na etapie diagnozowania wad wrodzonych oraz innych nieprawidłowości w rozwoju płodu, pozwalając m.in. na wykrycie i określenie typu rozszczepu podniebienia, wady serca oraz innych schorzeń. USG trójwymiarowe obrazuje zewnętrzne powierzchnie ciała płodu, a także umożliwia obserwację jego ruchów w czasie rzeczywistym.