2024-04-22

Technologie kontra rzeczywistość – „Czarne lustro”

Technologie kontra rzeczywistość

„Czarne lustro” to kilka sezonów serialu, którego odcinki fabularnie nie łączą się ze sobą. Przedstawia on mniej lub bardziej prawdopodobne zdarzenia, które mogą wydarzyć się w przyszłości. Dużo tu odniesień do technologii, która czasami wydaje się bardzo nieprawdopodobna.

Technologie w „Czarnym lustrze”

Jakie technologie zostały zaprezentowane w serialu „Czarne lustro”? Te, które wpływają na rozwój świata, ale też te, które stają się dla nas zagrożeniem. Serial doskonale się z nimi rozprawia, w genialny sposób pokazując, jaki jest możliwy rozwój wypadków w konkretnych dziedzinach. Przywołajmy kilka ciekawych odcinków:

– odcinek 3. pierwszego sezonu („Cała prawda o Tobie”) podejmuje temat implantów pamięci, które zapisują wszystko, co człowiek mówi, widzi i słyszy. Implant wszczepiony jest za uchem. Dzięki niemu można odtwarzać swoje wspomnienia. W tym odcinku jest on wykorzystany m.in. do ustalenia ojcostwa. Sami oceńcie, czy to krok w przód, czy raczej zwiększanie szans na rozpad rodzin i znajomości.

– odcinek 5. trzeciego sezonu („Ludzie przeciwko ogniowi”) opowiada o żołnierzu, którego organizm jest wyposażony w egzoszkielet. Dzięki niemu organizm człowieka może działać lepiej, a jednocześnie jego posiadacz cechuje się innym sposobem patrzenia na świat. Ten odcinek szuka odpowiedzi na pytanie, gdzie w takim układzie kończy się człowiek, a zaczyna się maszyna.

– odcinek 2. drugiego sezonu („Biały niedźwiedź”) skupia się na technologii, która niszczy w ludziach zwykłe, naturalne, empatyczne odruchy. Główna bohaterka nie może liczyć na pomoc innych, ponieważ ci zajęci są filmowaniem na telefony komórkowe tego, co się z nią dzieje. O tym, jak technologia zabiera nam ludzkie odruchy.

– odcinek 6. czwartego sezonu („Czarne muzeum”) porusza trzy różne historie. Pierwsza o eksperymentach na pacjentach, które są jednocześnie źródłem bólu i rozkoszy; druga o kobiecej duszy przeniesionej do pluszowego misia, a trzecia o trzymanym w celi mężczyznie, który może być poddawany elektrowstrząsom przez zwiedzających muzeum. Główny temat, który się tutaj wysuwa, to możliwość podejmowania własnych decyzji i życia własnym życiem.

– odcinek 3. sezonu czwartego („Krokodyl”) opowiada o możliwości odtwarzania obrazu z soczewki czyjegoś oka, odnosząc się do niemożności ucieczki od własnej przeszłości.

– odcinek 2. czwartego sezonu („Archanioł”) podejmuje temat czipowania dzieci. Celem ma być zbieranie informacji na temat tego, gdzie się znajdują – dzięki temu rodzice nie martwią się, że stanie się im krzywda. Mowa tu o braku prywatności.

Inne filmy warte obejrzenia o technologii

Inne filmy warte obejrzenia poruszające podobną tematykę to:
– „Ex Machina”,
– „Expanse”,
– „Gravity”,
– „iBoy”,
– „Raport mniejszości”,
– „Total Recall”.

Jeśli szukałeś inspiracji do tego, co obejrzeć na Netflixie, to powyżej masz całe zestawienie dobrych propozycji.
I inne (do objerzenia poza platformą Netflix):
– „Elizjum”,
– „Iron Man”,
– „Matrix”,
– „Pamięć absolutna”,
– „Wall-E”.

Filmy warte obejrzenia, a także seriale to duża dawka wiedzy o świecie, a także możliwość poszerzania horyzontów, jeśli chodzi o przyszłość. Możesz wyobrazić sobie, jaka przyszłość jest możliwa lub co zrobić, żeby zapobiec jej negatywnym skutkom.