2024-10-15

Wentylator, klimatyzator stacjonarny, a może mobilny klimatyzer? Porównujemy!

wiatrak, na dworze, lato

Zimowa aura podczas kalendarzowej wiosny? Anomalie pogodowe przestają nas dziwić, bo już nie pierwszy raz święta wielkanocne witają nas śniegiem i niską temperaturą. Mimo wszystko są to raczej krótkie zrywy, a ciepłych dni przybywa. Ani się obejrzymy, a będziemy szukać ochłody w miejskich basenach i podmiejskich terenach rekreacyjnych. Dziś jednak zastanówmy się, jak poradzimy sobie w domu czy w mieszkaniu, by nieco ograniczyć uciążliwy upał.

Mobilny wentylator – niedrogi i prosty w użytkowaniu

Najprostsza, a zarazem najtańsza opcja to wybór mobilnego, niewielkich rozmiarów wentylatora. Znajdziemy różne modele tej wersji „chłodzącej” – nie tylko wentylatory na wysokich, rozkładanych nóżkach, które najchętniej wybieramy do większych pomieszczeń, np. salonów. Dostępne są także biurkowe wiatraczki, na klips, które wystarczy przypiąć do blatu biurka bądź w jego okolicy, aby uzyskać chłodny nawiew powietrza.

Takie wentylatory są przede wszystkim na każdą kieszeń. Po zakończonym sezonie użytkowania można je złożyć i schować w dowolnym miejscu. Co więcej, producenci biorą pod uwagę, że aranżacje domowych wnętrz mają dla nas ogromne znaczenie i przyglądamy się temu, jak wyglądają wybierane urządzenia. Możemy zatem zdecydować się na wentylator stylizowany, pasujący np. do wnętrz aranżowanych w stylu vintage.

Co z minusami? Przede wszystkim wentylator oferuje zimny nawiew powietrza, który odczuwamy tylko w tym kierunku, w którym akurat obraca się cała konstrukcja. Mówimy więc o stosunkowo niewielkiej wydajności, bo na małych przestrzeniach. Poza tym nie można liczyć na stałe obniżenie temperatury we wnętrzu, a samo urządzenie przyda nam się tylko sezonowo.

Również mobilny klimatyzer – więcej niż chłodzenie

Ciekawą alternatywą jest również mobilny klimatyzer. Takie urządzenie można znaleźć na stronie https://econovli.pl/Czym się wyróżnia? Oferuje znacznie większą wydajność, bo na przestrzeni nawet do 30 metrów kwadratowych. We wnętrzu klimatyzera znajdują się wkłady chłodzące oraz zbiornik z wodą. Urządzenie zasysa gorące powietrze, które przechodzi przez tenże zbiornik wraz z wkładami, dzięki czemu do pomieszczenia oddawane jest powietrze mające formę nawilżonej, chłodnej mgiełki. Jest orzeźwiająco i bardzo przyjemnie.

Klimatyzery są droższe od wentylatorów, poza tym trzeba uważać, aby nie doprowadziły do nadmiernego wzrostu wilgotności w pomieszczeniach zamkniętych. Wśród atutów wymienia się jednak ich mobilność, estetykę oraz możliwość wyboru modeli, które sprawdzają się również w roli termowentylatora, więc posłużą nawet zimą.

Klimatyzator stacjonarny – wydajny i efektywny w działaniu

Najdroższe, a zarazem najbardziej wydajne są klimatyzatory stacjonarne. Ich instalacja jest kosztowna, wymagająca i nie wszędzie możliwe jest zastosowanie takiego rozwiązania. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby obniżać temperaturę powietrza we wnętrzach i utrzymywać określone warunki przez dłuższy czas, to ten sprzęt spełni nasze oczekiwania.

Mamy do wyboru trzy rodzaje rozwiązań – każde ma zalety i wady, dlatego dopasujmy je do własnych potrzeb finansowych, możliwości zastosowania oraz oczekiwań.