2025-01-22

Wycena mieszkania – jak ją sporządzić?

Planując sprzedaż swojego mieszkania wiele osób zastanawia się, czy wycena mieszkania, którą wykonuje rzeczoznawca majątkowy, jest niezbędna. Odpowiedź brzmi: nie. Sprzedający może zdecydować się na taką wycenę, jeśli nie jest pewny wartości swojej nieruchomości i nie chce być na sprzedaży stratny. Sama wycena może być jednak konieczna w kilku sytuacjach. Jakich?

Czym jest wycena mieszkania?

Jeśli interesuje nas wycena mieszkania w Tarnowskich Górach, to mamy szczęście. Znajdziemy tam bowiem wielu rekomendowanych rzeczoznawców majątkowych, którzy zajmują się podobnymi wycenami, takimi jak: wycena nieruchomości czy też wycena domu jednorodzinnego.

A na czym tak właściwie polega wycena mieszkania? Osoba, której na takiej wycenie zależy, udaje się do rekomendowanego rzeczoznawcy majątkowego, który biorąc pod uwagę szereg elementów, sporządza odpowiedni dokument. Jakie aspekty musi on wziąć pod uwagę, by wycena nieruchomości była jak najbardziej rzetelna i adekwatna?

Kiedy wycena mieszkania jest niezbędna?

Na wycenę mieszkania można zdecydować się samodzielnie, ale zdarzają się przypadki, w których jest ona wymagana. Jakie to sytuacje? Wnikliwa analiza posiadłości i jej rzetelna wycena musi zostać czasami wykonana w celach sądowniczych, komorniczych, a nawet podatkowych.

W wyżej wymienionych przypadkach, wycena nieruchomości jest zlecana przed sąd, komornika czy też urząd podatkowy. W pozostałych przypadkach nie ma konieczności zlecania wyceny rzeczoznawcy majątkowemu. Wartość mieszkania lub budynku możemy oszacować sami.

Wycena mieszkania – jakie aspekty brane są pod uwagę?

Podczas profesjonalnej wyceny pod uwagę bierze się szereg aspektów. Jednym z nich jest lokalizacja nieruchomości i jej atrakcyjność. Po drugie, rzeczoznawca porównuje daną nieruchomość do cen niedawno spędzanych w okolicy, podobnych nieruchomości.

Co więcej, trzeba wziąć również pod uwagę metraż czy pewne mocne strony budynku, np. solidność jego wykonania i użyte materiały.