2024-04-14

Z czego zrobić ścieżki w ogrodzie?

Ścieżka w ogrodzie

Ogród to dopełnienie domu i zwieńczenia aranżacji otoczenia. Dobrze zaprojektowany i dobrze wykonany ogród jest miejscem relaksu, rodzinnej zabawy, a także typowym miejscem integracyjnym. Dużą w nim rolę odgrywają ścieżki, po których się poruszamy.

Budowa domu, aranżacja otoczenia oraz projektowanie i wykonanie ogrodu wymagają od nas poświęcenia sporej ilości czasu, kupna możliwie najlepszych materiałów i zaangażowania do pracy najlepszych fachowców.

Ogród jest tym miejscem, które tak naprawdę podnosi wartość całego domu, jest dopełnieniem jego otoczenia, miejscem w którym często spotyka się cała rodzina. Przyjemna aranżacja ogrodu obejmuje wiele aspektów, wśród których można wymienić odpowiednie zagospodarowanie terenu oraz przygotowanie ścieżek.

Obecnie ścieżki w ogrodzie można bez problemu zaprojektować wykorzystując do tego chociażby Internet oraz posiłkując się katalogami producentów np. kostki brukowej, płyt chodnikowych, wyrobów betonowych.

Kostka brukowa

Wciąż najpopularniejszym materiałem, który jest wykorzystywany do wykonywania ścieżek w ogrodzie jest kostka brukowa. Jest to materiał bardzo powszechny, uniwersalny, bardzo chętnie wykorzystywany w ogrodach aranżowanych w różnym stylu. Dzięki kostce brukowej bez większego problemu można przygotować mniejsze i większe ścieżki. Materiał doskonale komponuje się z innymi elementami dekoracyjnymi, a także trawą czy kamieniami w postaci tłucznia.

Płyty betonowe, chodnikowe

To również bardzo pomocny materiał, zdecydowanie godny uwagi. Producenci oferują płyty betonowe i chodnikowe w różnorodnych formach, designie, kolorystyce, tak więc bez żadnych kłopotów dopasujemy materiał do ogrodu.

Zobacz także: https://www.otopr.pl/jaki-material-wybrac-na-podjazd/

Kamienie dekoracyjne

To rozwiązanie trochę inne, ale również bardzo popularne. Do dyspozycji mamy typowy tłuczeń o różnej frakcji, a także np. małe kamienie otoczaki. Część ścieżek można wykonać przy pomocy tego kamienia, połączyć go z kostką, płytami, drewnem. Należy jednak pamiętać, że kamień powinien być odpowiednio utwardzony, aby się nie zapadał. 100% ścieżek z kamienia może być również niepraktycznym rozwiązaniem.

Podkłady kolejowe

Część osób stosuje podkłady kolejowe, które zdecydowanie mają swój urok, ale zdecydowanie muszą być wysuszone oraz odpowiednio zaimpregnowane. Ich urok jest oczywiście związany z naturalnością drewna. Podkłady kolejowe bardzo efektownie współgrają z innymi materiałami dekoracyjnymi.