2024-05-27

Zabiegi, które najbardziej niszczą włosy

Zabiegi, które najbardziej niszczą włosy

Każda kobieta w miarę upływu czasu wypracowuje sobie swoją własną rutynę pielęgnacji włosów. Często wydaje nam się, że umycie włosów szamponem i nałożenie odżywki wystarczy, aby cieszyć się lśniącymi i pełnymi blasku włosami. Piękne włosy wymagają nieco więcej pracy, zwłaszcza gdy poddajemy je licznym zabiegom, które znacznie przyczyniają się do naruszenia ich naturalnej struktury. Choć na co dzień nie zastanawiamy się nad szkodliwością wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych czy stylizacyjnych, niektóre z nich w dużym stopniu narażają nasze włosy na uszkodzenia, których skutki ciężko odwrócić w profesjonalnym salonie fryzjerskim, nie wspominając już o warunkach domowych. Zatem które zabiegi najbardziej szkodzą naszym włosom?

Zniszczone włosy: mycie gorącą wodą

Najczęściej popełniany błąd nie tylko przez kobiety, ale również przez mężczyzn. Katowanie naszych włosów strumieniem gorącej wody to pierwszy krok do ich zniszczenia. Dlaczego? Pod wpływem wysokiej temperatury łuski włosów zaczynają się otwierać, co prowadzi do ich zmatowienia. Gorąca woda podrażnia również powierzchnię skóry na głowie, przez co możemy odczuwać nadmierny dyskomfort. Najlepszym rozwiązaniem jest mycie włosów letnią wodą, jednak ze wskazaniem na uczucie lekko wyczuwalnego ciepła. Co więcej, letnia woda ułatwia również spłukiwanie kosmetyków pielęgnacyjnych.

Zniszczone włosy: rozczesywanie na mokro

Wiele z nas decyduje się na rozplątywanie kołtunów za pomocą grzebienia czy szczotki, kiedy włosy są jeszcze mocno wilgotne. Jest to jednak kolejny błąd, który poważnie narusza strukturę włosów. Choć rozczesywanie na mokro jest znacznie łatwiejsze niż na sucho, to włosy ulegają mikrouszkodzeniom. Zaczynają pojawiać się rozdwojone końcówki, włosy nadmiernie się łamią, a do tego rozchyleniu ulegają ich łuski. W dążeniu do pięknych i zadbanych włosów warto zmienić swoje codzienne nawyki, przed rozczesaniem pozwalając swoim włosom mocno podeschnąć.

Zniszczone włosy: nieodpowiednie używanie suszarki

Wydaje nam się, że potrafimy sprawnie posługiwać się suszarką, jednak wiele z nas popełnia kilka karygodnych błędów, które w konsekwencji pozbawiają nasze włosy naturalnego blasku i zdrowego wyglądu. Najlepszym rozwiązaniem chroniącym włosy przed szkodliwym wpływem ciepłego strumienia powietrza jest pozwalanie włosom wyschnąć samoistnie, jednak czasem zmuszone jesteśmy do szybkiego wyjścia z domu. W takiej sytuacji nierzadko używamy gorącego strumienia, nie zachowujemy bezpiecznej odległości między suszarką a włosami, a do tego pocieramy włosy bez ładu i składu. Jeśli jesteśmy zmuszone do sztucznego suszenia, używajmy letniego strumienia jednocześnie stylizując włosy okrągłą szczotką.

Zniszczone włosy: termostylizacja

Coraz więcej kobiet nie wyobraża sobie życia bez prostownicy czy lokówki. Idealne proste włosy czy burza loków to świetny sposób na poprawę humoru, jednak nadmierne korzystanie z dobrodziejstw stylizacji termicznej może poważnie uszkodzić nasze włosy. Prostowanie czy kręcenie od czasu do czasu nie powinno zrobić krzywdy strukturze włosów, jednak codzienne zabiegi przyczyniają się do ich nadmiernego wysuszenia, łamliwości i podatności na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Podczas każdej termostylizacji warto używać specjalnych preparatów ochronnych, które minimalizują szkodliwy wpływ wysokiej temperatury.