2024-04-20

3 sposoby na aranżację ścieżek w ogrodzie

Aranżacja ogródka

Aranżacja ogrodu powinna być przemyślana, a do jej wykonania powinny zostać wykorzystane możliwie najlepsze materiały. Dzięki temu będziemy mieli szansę na to, aby nasz ogród przez wiele lat cieszył swoim urokiem.

Ogród to jedno z najpiękniejszych miejsc w domu. Trawa, altana, kwiaty, rośliny, grill, strefa zabaw dla dzieci, oczko wodne – ilość rzeczy, która może znajdować się w ogrodzie może być naprawdę imponująca, a dzięki przemyślanej aranżacji możemy w bardzo ciekawy sposób wykorzystać potencjał tego miejsca.

Nie ważne, jak duży ogród posiadamy, bardzo ważną kwestią, którą powinniśmy przemyśleć już na etapie projektowania ogrodu jest kwestia ścieżek. To właśnie one odgrywają bardzo ważną rolę, umożliwiają komunikację na działce oraz pomiędzy różnymi częściami ogrodu. Można je aranżować na różne sposoby.

1. Kostka brukowa lub płyty

To jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Doradztwem w tych sprawach, doborem materiału, montażem i konserwacją może zajmować się brukarstwo Warszawa. Kostka brukowa i płyty to przede wszystkim bardzo szerokie wzornictwo, kolorystyka, rozmiary, kształty oraz design. Dzięki temu możemy dopasować rodzaj materiału do rodzaju ścieżki, elewacji, otoczenia i naszych indywidualnych upodobań. Kostka brukowa i płyty są odporne na uszkodzenia i działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, umożliwiają sprawną komunikację, jazdę kosiarką, rowerkiem dziecięcym, wózkiem, grillem.

Zobacz także: https://openzone.pl/czy-wybor-firmy-brukarskiej-jest-trudny/

2. Kamienie dekoracyjne

To drugi sposób aranżacji ścieżek, który również stale zyskuje na popularności. Tu również na uwagę zasługuje mnogość rozwiązań, kolorystyki, frakcji. Kamienie dekoracyjne są świetnym materiałem, który ozdabia ścieżki i dobrze współgra z innymi materiałami wykończeniowymi. Jest bardzo łatwy w montażu, wymaga jednak zastosowania agrowłókniny, aby zapobiec pojawianiu się chwastów. Minusem może okazać się trudność chodzenia bądź jeżdżenia wózkiem.

3. Płyty betonowe

To właśnie one umożliwiają bardzo szybkie wykonanie ścieżek przy jednocześnie stosunkowo niskim koszcie zakupu i montażu. Plusem takiego rozwiązania oprócz trwałości jest to, że podczas opadów deszczu woda może bez żadnego problemu wsiąkać w ziemię. Płyty betonowe świetnie współgrają z trawą oraz kamieniami dekoracyjnymi o małej frakcji.