2024-04-23

5 obrazów, które koniecznie powinieneś znać

Obrazy, które musisz znać

Na przestrzeni wieków namalowano miliony obrazów ale tylko nieliczne zyskały uznanie na całym świecie i wywarły realny wpływ na kulturę oraz sztukę światową. Zachowane do dziś najsłynniejsze dzieła są bezcenne i stanowią bezsprzeczne dobra narodowe. To obiekty pilnie chronione przez najnowsze technologie i ubezpieczone na niebotyczne kwoty. Dostęp do niektórych obrazów bywa ograniczony a ilość osób zwiedzających dziennie muzea skrupulatnie określana. Wszystko po to by jak najdłużej zachować cenne dzieła w dobrym stanie. Warto zapoznać się z kanonem światowego malarstwa a słynne obrazy wielkich mistrzów zobaczyć nie tylko w formie reprodukcji. Zwiedzając świat nie bójmy się odwiedzać wielkie muzea, w których na własne oczy zobaczymy oryginały najważniejszych obrazów minionych epok. Z pewnością nie trzeba być wytrawnym znawcom sztuki aby docenić piękno i wyjątkowość tych najsłynniejszych malowideł. Poniżej subiektywna lista 5 obrazów, które z pewnością warto znać.

Mona Lisa

Najsłynniejszy obraz świata, który możemy podziwiać we francuski Luwrze to oczywiście “Mona Lisa” Leonarda da Vinci. Dzieło z początku XVI wieku uchodzi za najważniejsze dzieło malarstwa renesansowego. Inna nazwa tego słynnego obraz to “La Gioconda” gdyż to Lisa Del Giocondo – żona bogatego kupca z Florencji miała zostać uwieczniona na tym niezwykłym portrecie. Kobieta przedstawiona jest na tle krajobrazu a siedzi prawdopodobnie na balkonie, ubrana w skromną szatę, która nie wskazuje na konkretna grupę społeczną i majatkową. Ciekawostką jest fakt, że postać i tło przedstawione są w dwóch różnych perspektywach. Krajobraz widoczny jest z lotu ptaka natomiast kobieta w perspektywie centralnej.

Słoneczniki

Vincent van Gogh stworzył serię 11 obrazów przedstawiających słoneczniki w formie martwej natury. Trzy najsłynniejsze wersje obrazów z 15 kwiatami znajdują się w światowych muzeach a najbardziej znany obraz mieści się w Amsterdamie. Warto dodać, że choć na każdym obrazie z serii widnieje motyw słoneczników, to każde dzieło ma swoją własną nazwę najczęściej określającą ilość kwiatów w kompozycji.

Narodziny Wenus

Dzieło Sandro Botticellego przedstawia wizerunek renesansowego ideału kobiety. Bogini miłości Wenus, znana również w greckiej mitologii jako Afrodyta wyłania się z morza i emanuje kobiecością i zmysłowością. Naga, długowłosa kobieta stoi w ogromnej muszli na powierzchni wody. Przez lata wizerunek Wenus stanowił wzór piękna kobiecego ciała i jest motywem często wykorzystywanym w kulturze popularnej. Na obrazie widnieją również Zefiry, które dmuchając w muszlę, kierują ją ku brzegowi oraz Hora – boginii pór roku. Obraz ten można zobaczyć w Galerii Uffizi we Florencji.

Trwałość Pamięci

Najsłynniejsze dzieło hiszpańsiego artysty, Salvadora Dali to klasyka epoki surrealizmu. Obraz powstał w 1931 roku a dziś można go oglądać w muzeum w Nowym Jorku. Dzieło to przedstawia tarcze zegarów, które niejako roztapiają się i stanowią metaforę przemijania i ciągłego upływu czasu a także przemijania ludzkiej egzystencji. Salvador Dali, znany ze swojego nietypowego podejścia do sztuki mawiał, że inspiracją do nadania zegarom takiej formy był dla niego topniejący ser camembert.

Ostatnia wieczerza

Obraz przedstawiający ostatni posiłek, który Jezus spożył wraz z 12 Apostołami zdobi ścianę bazyliki we Włoszech. Fresk ceniony jest przede wszystkim za niezwykły jak na ówczesne czasy naturalizm i dynamizm. Przedstawia on moment, w którym Jezus ogłasza, że zostanie zdradzony przez jednego z uczniów. “Ostatnia wieczerza” to jeden z klasycznych przykładów malarstwa religijnego, który często pojawia się w obiektach sakralnych. Stworzone w XV wieku dzieło tego słynnego, renesansowego artysty jest dziś niestety w kiepskim stanie, mimo licznych renowacji. Technika, którą wówczas posłużył się Leonardo, okazała się bardzo nietrwała.