2024-06-26

Co warto wiedzieć o roletach zewnętrznych na okna?

Wszystko o roletach wewnętrznych

Rolety zewnętrzne mają wiele różnorodnych zalet, które docenią właściciele domów prywatnych, mieszkań, punktów usługowych czy sklepów. Możemy wybrać dwa rodzaje sterowania: ręczne lub elektryczne. Montaż rolet zewnętrznych warto zlecić doświadczonej firmie, która dobierze najlepsze rozwiązanie. Dość istotne jest także dokonywanie regularnych przeglądów rolet i wykonywanie bieżących napraw. Unikniemy w ten sposób uszkodzenia konstrukcji rolet i będziemy cieszyć się ich funkcjonalnością przez wiele lat. W Polsce znajdziemy wiele firm, które oferują fachowe doradztwo i montaż rolet.

Rolety zewnętrzne: zastosowanie

Duża część nowoczesnych budynków mieszkalnych posiada rolety zewnętrzne okienne. Rozwiązanie będzie świetnym zabezpieczeniem przed hałasem, promieniami słonecznymi czy zanieczyszczeniami. Można zdecydować się na rolety antywłamaniowe, które zwiększą ochronę przed włamaniami. W odróżnieniu od tradycyjnych rolet są montowane po zewnętrznej stronie okna. Ilość zalet i zastosowań jest bardzo duża, dlatego warto rozważyć ich montaż. Rolety zewnętrzne spotkamy najczęściej w nowoczesnym budownictwie, gdzie będą stanowić integralną część z budynkiem. Można zamontować je również w starszym budownictwie. Dość często spotkamy je także w sklepach, kawiarniach, restauracjach czy budynkach usługowych.

Rodzaje sterowania

Podczas wyboru rolet trzeba zdecydować się na rodzaj sterowania. Producenci oferują dwie możliwe opcje. Rolety sterowane ręcznie są wyposażone w zwijacz z linką lub taśmą umieszczanej po wewnętrznej stronie okna. W przypadku większych rolet możliwy jest również mechanizm korbowy. Drugi rodzaj mechanizmu to sterowanie elektryczne, które może być połączone przewodami z łącznikiem na ścianie lub odbierać fale radiowe z pilota. Kilkoma roletami można sterować oddzielnie lub jednocześnie. Wariant z napędem elektrycznym jest droższy od tradycyjnego, ale użytkowanie jest wyjątkowo komfortowe. W tym przypadku możliwe jest także podłączenie rolet do inteligentnego systemu sterowania domem czy instalacji alarmowej.

Jak montować rolety zewnętrzne?

Montaż najlepiej zlecić doświadczonej firmie, ponieważ źle zamontowane rolety zewnętrzne będą problematyczne podczas użytkowania. Nie jest to trudne zadanie, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach. Pierwszy krok to przyłożenie skrzynki z prowadnicami do ściany i wyznaczenie punktów do mocowania. Konieczne jest sprawdzenie położenia otworów za pomocą poziomicy. Dość ważne jest także wybór odpowiednich kołków rozporowych, które dobiera się na podstawie wagi rolety i technologii wykonania ściany. Łącznik powinien być zakotwiczony w warstwie nośnej muru na co najmniej 60 mm. W ścianie trzeba również przygotować otwór na taśmę. Po zamontowaniu prowadnic montuje się wałek i przeprowadza nad nim pancerz. Wszelkie szczeliny trzeba uszczelnić silikonem. Ostatni krok to zamocowanie zwijacza, który będzie nawijał taśmę przez przygotowany otwór. Rolety zewnętrzne okienne montuje się nad otworem okiennym, aby nie ograniczać dopływu światła dziennego.

Użytkowanie rolet

Rolety zewnętrzne dobrej jakości będą nam służyć przez wiele lat. Warunkiem jest regularne czyszczenie oraz konserwacja. Konieczne jest także wykonywanie bieżących napraw. Uszczelki, linkę i pasek trzeba regularnie smarować. Podczas opuszczania rolet trzeba uważać na różnego rodzaju przeszkody. Mogą one doprowadzić do uszkodzenia lub zniszczenia konstrukcji. Zimą trzeba zachować szczególną ostrożność. W pancerzu może pojawić się lód, który trzeba regularnie usuwać.