Handel nieruchomościami i inwestowanie na rynku nieruchomości zmierza m.in. do tego, aby kupować lokale mieszkalne po niskiej cenie – niższej od wartości rynkowej, a później sprzedawać je z zyskiem. Żeby jednak mieszkanie nabrało większej wartości, trzeba przeprowadzić remont, modernizację, lepiej je zaprezentować, albo po prostu poczekać na wzrost wartości nieruchomości na określonej przestrzeni czasu, czyli na aprecjacji. Na czym ona polega?
Czym właściwie jest aprecjacja nieruchomości?
Pojęcie aprecjacji nieruchomości, czyli w skrócie APP, oznacza wzrost wartości w czasie. Fachowe szkolenia i kursy z handlowania nieruchomościami przekazują kursantom złotą zasadę, mówiącą, że mieszkania zawsze drożeją i w związku z tym są bardzo dobrym instrumentem inwestycyjnym, ale na wzrost wartości czasem trzeba poczekać bardzo długo, co wydłuża horyzont inwestycyjny.
Przy aprecjacji nieruchomości dochodzi do zwiększania ich wartości rynkowej. W Polsce zauważalny jest obecnie trend drożejących mieszkań i chodzi tu zarówno o nieruchomości pochodzące z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Odczekanie kilku miesięcy od chwili realizacji inwestycji spowoduje, że dane mieszkanie najprawdopodobniej będzie obiektywnie warte więcej, niż wynosiła jego cena transakcyjna.
Odwrotnym do aprecjacji pojęciem jest deprecjacja, czyli spadek wartości danej rzeczy. Do deprecjacji wartości nieruchomości dochodzi znacznie rzadziej, niż do aprecjacji i zwykle związane jest to z poważnymi wydarzeniami: politycznymi, gospodarczymi czy ekonomicznymi, jak konflikty zbrojne czy kryzysy ekonomiczne.
Jakie są powody zwiększania się wartości nieruchomości?
Istnieje wiele czynników, które wpływają korzystnie na wartość nieruchomości, doprowadzając do jej aprecjacji. Na szkoleniach z handlu nieruchomości są one szeroko omawiane. My wspomnimy, że na aprecjację wartości mieszkań mają wpływ m.in. inflacja, coraz droższe działki inwestycyjne, rosnące zarobki, duży popyt wewnętrzny na nieruchomości.
Można wymienić tez czynniki dotyczące wyłącznie danej nieruchomości, które wpływają na jej indywidualną wartość. Mieszkanie może drożeć w czasie dzięki temu, że znajduje się w prestiżowe lokalizacji, w luksusowym, nowoczesnym budynku. Na jego korzyść przemawia dobra infrastruktura miejska dostępna na wyciągnięcie ręki, zastosowanie nowoczesnych technologii oszczędzających energię, czy dostęp do komunikacji miejskiej.
Osoba chcąca sprzedać daną nieruchomość lub kupująca ją w celach inwestycyjnych, np. flipingu, sama może doprowadzić do aprecjacji jej wartości poprzez remont i modernizację. Czasem wystarczy kilka chwytów w postaci umieszczenia kontrastowych dodatków w nijakiej kuchni czy salonie, aby sprawić, że pomieszczenia te będą wyglądały bardziej atrakcyjnie dla potencjalnych kupców.
Jaka jest skala aprecjacji?
Nie można podać jednoznacznie widełek procentowych, w jakich drożeją mieszkania w Polsce. Wszystko zależy od tego, z jaką nieruchomością mamy do czynienia. W przypadku mieszkań w nowoczesnym budownictwie, w bardzo dobrej lokalizacji w mieście, można mówić nawet o długofalowej aprecjacji wartości. Najwyraźniej jest to widoczne w przypadku miast wojewódzkich i mieszkań z rynku wtórnego, świetnie zaaranżowanych i nowoczesnych, które w ciągu dekady potrafią zyskać 30-40 proc. na swojej wartości. Wówczas z pewnością warto właśnie w takie mieszkania inwestować i handlować nimi.
More Stories
W czym może pomóc doradca finansowy?
Jakie umiejętności powinien mieć specjalista ds. obsługi płacowej?
Imprezy firmowe – jak zaplanować jej organizacje?