2024-06-25

Kamery na czujnik ruchu, a zabezpieczenie domu

Czujnik ruchu w kamerach

Czy warto inwestować w monitoring domu? Czy monitoring wnętrza domu lub terenu wokół niego jest konieczny? Czy warto inwestować w systemy kamer jeśli mieszkamy na spokojnym osiedlu? No i w końcu – czy kamery we własnym domu to nie przesada? Odpowiedź jak zwykle nie jest jednoznaczna i oczywista. Zdecydowanie należy rozróżnić monitoring wnętrza domu od strony zewnętrznej. W pierwszym przypadku rzeczywiście kamery na co dzień nie są konieczne i absolutnie nie potrzebujemy ich wszyscy. Ale już młodzi rodzice zatrudniający opiekunkę dla swojego dziecka i mający jakiekolwiek obiekcje do jej pracy mogą zweryfikować swoje obawy dzięki ukrytej kamerze. Jak pokazują doświadczenia wielu osób czasami takie rozwiązanie jest po prostu konieczne.

Dzięki kamerom w domu łatwiej również zadbać o bezpieczeństwo osób starszych i schorowanych przebywających w domu samemu. A jakie korzyści daje monitoring zewnętrzny? Ochrona przed włamaniem to oczywiście najczęściej brany pod uwagę powód instalowania kamer na zewnątrz budynku. W tym przypadku sprawdzą się one zdecydowanie większej grupie osób jeśli nie wszystkim. Któż z nas nie chciałby czuć się bezpieczniej we własnym domu, na podwórku, w ogrodzie? A wyjazd na wakacje? Nie zawsze jest ktoś kto może doglądać naszej posesji. Dzięki nowoczesnym kamerom możemy mieć stały podgląd na to co dzieje się przed naszym domem. Urządzenia te mogą rejestrować na bieżąco to co dzieje się w polu widzenia kamery, zapisywać dane w pamięci podręcznej oraz wysyłać nagranie na komputer lub smartfon. Biorąc pod uwagę obecne ceny systemów monitoringu oraz korzyści jakie on daje zdecydowanie warto rozważyć inwestycję w większe bezpieczeństwo naszej rodziny i naszego mienia.

Kamera z czujnikiem ruchu – jakie daje korzyści?

To czy kamera powinna być wyposażona w detektor ruchu zależy przede wszystkim od jej zastosowania oraz docelowego miejsca użytkowania. Jeśli potrzebujemy nagrać konkretne zdarzenie, rozmowę, spotkanie to czujnik ruchu nie będzie nam potrzebny. Sami uruchomimy urządzenie w odpowiedniej chwili. Kamera z czujnikiem ruchu przydaje się szczególnie wtedy, gdy monitoring ma na celu prewencję lub nagranie potencjalnych wydarzeń. Całodobowy monitoring prywatnego domu i terenu wokół niego na ogół nie jest potrzebny a już napewno nie potrzebujemy zapisanego nagrania z kilkunastu godzin, podczas których niczego nie zarejestrowano. W tym celu sprawdzi się kamera z czujnikiem ruchu, który uruchamia urządzenie tylko w momencie wykrycia zmian większych niż przewidziany zakres tolerancji detektora. Warto dodać, że doskonale sprawdzają się kamery, które w momencie włączenia wysyłają sygnał alarmowy np. na smartfon informując właściciela o ewentualnych nieproszonych gościach. Kamery z czujnikiem ruchu sprawdzą się również do monitorowania wnętrza domu. Tam również nie potrzebujemy wielogodzinnych nagrań, które nic nie wnoszą a szybko zapełniają pamięć kamery.

Urządzenie 3w1 – inteligentna lampa

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie urządzeń wielofunkcyjnych takich jak np. lampa z kamerą i czujnikiem ruchu. Doskonale sprawdza się to w przypadku domów jednorodzinnych, szczególnie tych umiejscowionych nieco bardziej na uboczu. Z pozoru niewinna lampa na elewacji, która oświetla i dekoruje budynek może skrywać niezwykle przydatne urządzenie do monitorowania terenu. Kamera jest tak mała, że nikt jej tam nie zauważy, co również znacznie zwiększa nasze bezpieczeństwo. Potencjalny włamywacz nawet nie będzie wiedział, że jest obserwowany. Co więcej, nowoczesne kamery ukryte np. w lampach elewacyjnych posiadają detektor ruchu. Uruchamia on nagrywanie obrazu w momencie zarejestrowania zmiany o konkretnym natężeniu. Lampa może świecić przez cały czas lub też włączać się razem z kamerą w momencie wykrycia ruchu. Urządzenie 3w1 pozwala zaoszczędzić zarówno pieniądze na sam sprzęt i jego montaż ale także miejsce na ścianie budynku. Dzięki temu całość wygląda dużo bardziej estetycznie.