Wizyta u urologa może zakończyć się wystawieniem przez lekarza skierowania na badanie urodynamiczne. Przed przystąpieniem do niego warto dowiedzieć się, jak wygląda ono w praktyce i czy wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Wbrew pozorom nie jest ono bolesne.
Badanie urodynamiczne u urologa – czy jest bolesne?
Badanie urodynamiczne nie sprawia bólu badanej osobie, chociaż ze względu na jego charakter, może wywołać uczucie dyskomfortu. Nie należy się jednak tym przejmować, ponieważ większość pacjentów twierdzi, że mija ono w ciągu pierwszych minut testu. Jako że nie jest to zabieg tak inwazyjny, jak np. wazektomia, znieczulenie miejscowe nie jest konieczne, chociaż badany może o nie poprosić.
Testy urodynamiczne przeprowadza się poprzez wprowadzenie dwóch cewników: jednego do cewki moczowej, a drugiego do kiszki stolcowej. Lekarz podpina również elektrody igłowe do mięśni zwieraczy. Następnie zadaniem pacjenta jest oddanie moczu do uroflowmetra.
Dobry specjalista urolog z Krakowa czy innego większego miasta na podstawie tego typu badania zbierze potrzebne informacje na temat zmian wartości ciśnienia w pęcherzu, tempa jego opróżnienia oraz tego, czy jego opróżnienie jest kompletne. Osoba analizowana przybiera pozycję siedzącą, co pozwala wygodnie spędzić wymagany czas (30-60 min).
Jak przygotować się do wizyty?
Kiedy w wyniku wizytacji u lekarza, niekoniecznie będącego urologiem (np. wizyta u większości andrologów w Krakowie, chociaż planowo w innym celu, może przynieść ten sam rezultat), pacjent dostanie skierowanie na badania urodynamiczne, powinien się do nich odpowiednio przygotować.
Oznacza to konieczność wykonania lewatywy dzień wcześniej. Test urodynamiczny przeprowadza się na pełnym pęcherzu, więc przed badaniem należy wypić co najmniej pół litra płynów. W dniu wizyty powinno się zjeść coś lekkostrawnego, a jeżeli zajdzie taka potrzeba, wypróżnić się. Ponadto przez tydzień trzeba zrezygnować z przyjmowania leków wpływających na pęcherz oraz wykonać ogólne badanie moczu.
More Stories
Usługi dentystyczne w Polsce
Zdrowotne właściwości liści laurowych
Jak często należy chodzić do ginekologa?