2025-03-23

Gwoździe gruntowe – czym się charakteryzują?

gwozdzie gruntowe

Gwoździe gruntowe są elementem wykorzystywanym przy zabezpieczaniu skarp, osuwisk i zboczy. Są proste w użyciu, opłacalne pod względem finansowym i optymalizują wykonywane prace czasowo. Co sprawia, że są tak chętnie wybieranym rozwiązaniem pośród specjalistów?

Gwoździe gruntowe – właściwości

Gwoździe gruntowe to żerdzie/pręty stalowe, żebrowane, które osadza się we wcześniej przygotowanych otworach np. w skarpach. Fachowcy wybierają je chętnie z dwóch powodów:

  • radzą sobie dobrze z obciążeniem ścinającym i rozciągającym;
  • pomagają zabezpieczyć tereny, na których wykonywane jest zlecenie w sposób tani i szybki.

Jedną z charakterystycznych cech gwoździ gruntowych jest ich sposób działania. Technologia gwoździowania nie zakłada wykorzystywania elementów już wcześniej sprężonych – gwoździe te zaczynają działać dopiero wtedy, gdy grunt zaczyna się odkształcać.

Użycie ich wygląda następująco – grunt kopie się etapami na głębokość 1-2 m. Następnie wierci się prawie poziome otwory bez orurowania (zwykle w odstępach 1-2 m, chociaż nie jest to zasadą). W tak przygotowane otwory, które obudowuje się jeszcze niezastygniętą zaprawą cementową, wprowadza się stalowe pręty.

Dzięki temu, że metoda ta wykorzystuje grunt jako element konstrukcyjny – możliwe jest uzyskanie trwałego zbrojenia niewyróżniającego się na tle lokalnego krajobrazu. Gwoździe zostaną po jakimś czasie ukryte odrastającą trawą, czy innymi roślinami ozdobnymi wybranymi przez zleceniodawców/zleceniobiorców. Przy odrobinie wyobraźni – ściana, na której zastosowano gwoździowanie, może pełnić funkcję dekoracyjną, co z pewnością przełoży się na zadowolenie klienta.

Gwoździowanie skarp, osuwisk i zboczy

Pręty gruntowe znajdują zastosowanie zarówno jako trwałe, jak i tymczasowe zabezpieczenia wykopów, skarp, nasypów i osuwisk. Ponadto wykorzystuje się je podczas formowania lub wzmacniania konstrukcji nośnych oraz drążenia tuneli. Warto z nich skorzystać zawczasu, zwłaszcza gdy okoliczne tereny nie wzbudzają zaufania, a ich zawalenie/osunięcie się może opóźnić termin wykonania prac.