
Przyjęło się mówić, że każdy mężczyzna powinien w swoim życiu zrobić trzy rzeczy: zasadzić drzewo, spłodzić syna i zbudować dom. O ile pierwsze dwie pozycje wydają się niezbyt czasochłonne, o tyle budowa domu jednorodzinnego to już bardzo poważne przedsięwzięcie wymagające odpowiedniego przygotowania i znajomości branży budowlanej. Wznoszenie nowego budynku mieszkalnego nie jest wcale takie proste, jakby się to mogło wydawać. Konstrukcja domu powinna być dokładnie przemyślana, a materiały przeznaczone do jej wzniesienia najwyższej jakości. Budowa nawet niewielkiego domu jednorodzinnego bez wątpienia nie należy do najtańszych, jednak jest to inwestycja długoterminowa, na której nie powinniśmy oszczędzać. Zatem po jakie materiały sięgnąć, aby budowa domu przebiegła sprawnie i bez komplikacji?
Budowa domu – bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Słowo „dom” dla wielu jest synonimem szczęścia i radości. To we własnym domu czujemy się najbezpieczniej i najbardziej komfortowo. Stare powiedzenie: „Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej” nie bez powodu wciąż powtarzamy jak mantrę wracając do niego po dłuższej nieobecności. Dlatego też przy budowie domu powinniśmy zastosować materiały o wysokiej wytrzymałości i odporności na szkodliwe czynniki zewnętrze. Dotyczy to również wszelkiego osprzętu czy konstrukcji pomocniczych, które usprawniają wznoszenie konstrukcji budowlanej.
Budowa domu – jakie materiały?
Wybór odpowiednich materiałów przeznaczonych do budowy domu jednorodzinnego powinien być dla nas jednym z najbardziej kluczowych elementów przybliżających nas do przytulnego i maksymalnie bezpiecznego budynku, który ma służyć nam i naszym dzieciom przez długie lata. Na rynku można wyróżnić kilka materiałów, które od lat cieszą się dużą popularnością wśród profesjonalnych firm budowlanych.
Cegła ceramiczna
Większość konstrukcji domów pojawiających się w naszym kraju oparta jest na technologii murowanej. Do tego celu wykorzystuje najczęściej się cegły ceramiczne, dzięki którym możemy wznieść ściany jedno-, dwu-, a nawet trójwarstwowe. Cegły są jednym z bardziej „wdzięcznych” materiałów budowlanych ze względu na ich niewielki rozmiar i właściwości zapewniające stabilność wznoszonej konstrukcji.
Szalunki ścienne w budowie ścian żelbetowych
Coraz większą popularnością cieszą się ściany żelbetowe wznoszone przy pomocy profesjonalnych szalunków ściennych. Zapewniają one wysoki poziom bezpieczeństwa podczas wznoszenia konstrukcji domu, a także pomagają nadać mieszance betonowej odpowiedniego kształtu. W zależności od naszych potrzeb, możemy zastosować szalunki ścienne lekko oraz średnio-gabarytowe. Na rynku dostępne są systemy szalunków ściennych przeznaczone do montażu ręcznego, jak i za pomocą dźwigu.
Konstrukcje drewniane
Popularne dla regionu Skandynawii oraz Kanady, domy drewniane coraz częściej pojawiają się również w naszym kraju. Na szkielet domu drewnianego składają się belki o przekroju prostokątnym, a powstałe przestrzenie wypełnia się materiałem izolacyjnym. Technologia ta pozwala na ekspresową budowę domu, jednak musimy się liczyć z tym, że ściany będą znacznie cieńsze niż w przypadku domów murowanych.
Zobacz także: http://eurobase.pl/budowa-domu-jak-zaplanowac-prace/
More Stories
Najazdy kablowe w pracy i na eventach – jak skutecznie zabezpieczyć przewody?
Dlaczego słodycze to najlepszy wybór na świąteczny prezent?
Przewodnik po markerach kredowych – rodzaje, kolory, zastosowania