2024-07-22

Czy opłaca się korzystać z klimatyzacji zimą?

klimatyzacja

Klimatyzacja w domu czy mieszkaniu z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Dzięki niej możemy zadbać o komfort termiczny podczas bardzo upalnych dni, a ponadto wiele modeli dodatkowo oczyszcza powietrze czy też reguluje jego wilgotność. Czy klimatyzacja to urządzenie, które można używać cały rok? Jak najbardziej. Pytanie, czy opłaca się korzystać z niej zimą. Odpowiadamy w naszym artykule!

Czy używanie klimatyzacji zimą jest bezpieczne?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy używanie klimatyzacji zimą jest bezpieczne. Jak się okazuje, klima katowice jak najbardziej może być uruchamiana zimą. Większość urządzeń ma funkcję grzania, dzięki czemu klimatyzator pozwoli zwiększyć temperaturę panującą wewnątrz pomieszczenia. Takie urządzenia jak klimatyzacja katowice mają również dodatkowo funkcję oczyszczania powietrza czy regulowania wilgotności. Można zatem włączyć w urządzeniu tryb wentylatora. Dzięki temu klima katowice pozwala cieszyć się ciepłym i czystym powietrzem przez cały rok. Nawet wtedy, gdy za oknem panują niskie temperatury i występuje na przykład zjawisko smogu związane z paleniem w piecu słabej jakości paliwem. Należy jednak pamiętać, że sprawność klimatyzatora zimą będzie nieco niższa. W związku tym wzrosnąć może zużycie energii elektrycznej. Porównując jednak koszty ciepła dostarczanego do kaloryferów, dogrzewanie na przykład mieszkań często bywa bardziej opłacalne.

Jak używać klimatyzacji zimą?

Klimatyzacja może stanowić alternatywę do innych urządzeń grzewczych w domu. Urządzenie z funkcją grzania świetnie sprawdzi się jako samodzielny grzejnik, ale również doskonale odnajduje się w połączeniu z kominkiem. Nowoczesne urządzenia typu split są energooszczędne i bardzo często ogrzewanie nimi mieszkań w bloku jest bardziej opłacalne niż czerpanie ciepła z elektrociepłowni. Nie należy jednak używać klimy w zbyt niskich temperaturach. Następstwem może być zgęstnienie smaru w sprężarce czy przegrzanie sprężarki. Większość urządzeń posiada czujnik niskiej temperatury otoczenia. Dzięki niemu jest w stanie przerwać pracę w ryzykownych warunkach.

Czy klimatyzacja może zamarznąć?

Czy klimatyzacja może podczas pracy zimą zamarznąć? Jak odpowiada ekspert z WASO KLIM – klimatyzacja w Chorzowie:

Większość klimatyzatorów posiada specjalny tryb, który chroni urządzenie przed zamarzaniem w bardzo niskich temperaturach. Dlatego też szukając klimatyzacji przeznaczonej również do pracy zimą, warto zwrócić uwagę na takie wyposażenie. Tryb ten działa w większości urządzeń w taki sposób, że klima działa z bardzo niską mocą.

Nowoczesne klimatyzatory jak najbardziej sprawdzają się do tego, by używać ich zimą. Dzięki temu jedno urządzenie zapewni odpowiedni komfort cieplny przez cały rok. Jeśli jednak dane urządzenie nie ma funkcji grzania, to zawsze może zimą służyć do oczyszczenia powietrza czy dostarczenia chłodnego do wnętrza, gdy w pomieszczeniu robi się duszno i gorąco.