2024-07-16

Czy warto posłać dziecko do żłobka?

przedszkole

Rodzice nierzadko stoją przed trudnym wyborem, jakim jest decyzja o tym, czy posłać swoją pociechę do żłobka, czy też nie. Często ze względów finansowych, chęci kontynuacji kariery i  braku pomocy ze strony dziadków, nie mają innego wyjścia. Wielu opiekunów jednak jest świadomych tego, jak ważny jest kontakt dziecka z rówieśnikami już od najmłodszych lat i  dlatego też umieszczają pociechy w takiej placówce. Czy warto wysłać dziecko do żłobka?

Nauka samodzielności w żłobku

Wielu rodziców jest zadowolonych z tego, że posłało swoje dziecko do żłobka, chociaż nierzadko początki bywają trudne. Dlatego warto dobrze przygotować się do tego wymagającego kroku. Kilkugodzinna rozłąka może być trudna zarówno dla ojca i matki, ale i  malucha. Jednak jeśli pokonają pierwsze trudne chwile, wówczas smyk będzie chętnie uczęszczał do placówki. Nauczy się tam samodzielności znacznie szybciej niż w domu, np.  używać sztućców, załatwiać potrzeby fizjologiczne czy ubierać się.

Kontakt z rówieśnikami

W domu maluch często nie ma kontaktu z innymi dziećmi, a przede wszystkim ze swoimi rówieśnikami. Z tego powodu warto wybrać żłobek niepubliczny. Sosnowiec to miejscowość, w której znajduje się placówka zapewniająca świetne warunki maluchom. Już pierwszego dnia mogą nawiązywać między sobą znajomości. Uczą się także empatii. W takim miejscu wszystkie zabawki są wspólne, co ułatwia kształtowanie nawyku dzielenia się.

Ciekawe zajęcia dla maluchów

Warto posłać dziecko do żłobka również ze względu na to, że w domu często rodzice nie są w  stanie mu zapewnić takich atrakcji i zabaw rozwojowych jak w Centrum Zabawy i Rozwoju “ELFIK”. Takie placówki oferują różnorodne zajęcia, na przykład naukę tańca, plastykę, rytmikę, a także wiele innych wartościowych rozrywek. Wpływają one na ogólny rozwój dziecka, jego funkcji poznawczych, pamięci i koncentracji. Wszystkie aktywności odbywają się pod czujnym okiem doświadczonych pedagogów, którzy starają się urozmaicić maluchom czas. Ze względu na to, że do żłobka uczęszczają dzieci poniżej 3 roku życia, a często już te powyżej 6 miesiąca, istotnym elementem ich pobytu w takiej placówce jest także odpoczynek i leżakowanie. Dlatego zwłaszcza w przypadku pociech śpiących z rodzicami, może być to dla nich cenna lekcja samodzielności.