2024-07-16

Czy pilates jest dobry dla zdrowia?

Czy pilates wpływa na zdrowie?

Zaintrygował Cię pilates i zastanawiasz się, jakie korzyści możesz czerpać z jego trenowania? Okazuje się, że ta lista zalet całkiem pokaźna. Co możesz zyskać?

Zdrowotne zalety trenowania pilatesu

Pilates jest formą ćwiczeń łączącą w sobie balet, ćwiczenia aerobowe oraz jogę. Ten szeroki zakres działania, pozwala skupić się na uelastycznieniu ciała i zwiększeniu jego siły. To jednak nie koniec możliwości pilatesu. Definicja zdrowia łączy w sobie równowagę pomiędzy dobrą kondycją fizyczną, jak i umysłową. I pilates właśnie pozwala trenować obie te sfery zdrowia – jednocześnie. Jak to możliwe?

  • Skupienie na oddechu – każde ćwiczenie wymaga korzystania z oddychania przeponowego (głębokiego). To z kolei prowadzi do uwolnienia złych emocji i stresu, oraz uspokojenia głowy i ciała.
  • Głęboki oddech przyczynia się do masażu narządów wewnętrznych, co prowadzi do lepszego przepływu krwi i limfy.
  • Układ limfatyczny napędzany jest siłą mięśni – szczególnie mięśni brzucha, które są angażowane podczas każdego ćwiczenia pilates. To z kolei owocuje lepszym działaniem tego układu. Dlaczego jest to takie ważne? Bo to układ limfatyczny odpowiada za odporność Twojego organizmu. Im lepiej działa, tym mniej jesteś narażony na zachorowania.
  • Zrzucenie nadprogramowych kilogramów – to kolejna zaleta pilatesu – pozwala w mniej inwazyjny sposób niż np. bieganie zrzucić zbędną wagę. Ponadto nie obciąża mięśni i stawów, co dla osób z wyższym stopniem otyłości jest kluczowe. Nie trzeba mieć żadnej kondycji, aby zacząć ćwiczyć.
  • Zwiększenie ogólnej sprawności fizycznej – pilates nie tylko wyrzeźbi piękną sylwetkę, ale pozwoli nabrać prawdziwej siły – potrzebnej do codziennego funkcjonowania na jak najwyższym poziomie.

Pilates dla zdrowia

Zalety zdrowotne to bardzo mocna strona pilatesu, do tego stopnia, że z jego dobrodziejstwa korzystają fizjoterapeuci i rehabilitanci na całym świecie. Pomaga wrócić do formy osobom po kontuzjach i wypadkach. Sportowcy wszystkich dyscyplin sięgają po pilates, ze względu na to, że to doskonały sposób na przygotowanie mięśni do wysiłku. Ponadto taki trening pozwala na ograniczenie występowania kontuzji – pilates wzmacnia całe ciało. Dba o zdrowie psychiczne – regularne ćwiczenia służą wyciszeniu i pomagają panować nad emocjami, co szczególnie przydaje się w sytuacjach stresujących.

Zdrowie, dzięki ćwiczeniom na reformerze

Ćwiczenia na reformerze są bardziej urozmaicone, a ich możliwość modyfikacji pod indywidualne wymagania sprawia, że treningi mogą być tak dopasowane, aby osiągnąć założone efekty szybko i bezproblemowo. Wszyscy wiemy, że zdrowe ciało to nie przerośnięte, a silne i wytrzymałe mięśnie, które pozwolą wykonywać codzienne zadania bez większego zmęczenia. Pilates na reformerze, dzięki sprężynom, których opór można dopasować do każdego ćwiczenia sprawia, że treningi wytrzymałościowe i wzmacniające są dużo skuteczniejsze niż te wykonywane na macie.

Siedząca praca, a trening na reformerze

Prawidłowa postawa ciała, szczególnie podczas siedzenia, jak i w pozycji stojącej, zaczyna się od kręgosłupa. Mięśnie brzucha, dolnej części pleców oraz rdzeń stabilizują nasze ciało i wyrównują postawę, dlatego tak ważne jest, aby nie zapominać o nich podczas treningów. Pilates oprócz wzmacniania mięśni wyrównuje dysproporcje w ciele, dzięki czemu podczas wielu godzin siedzenia lub stania w pracy, pozwoli uniknąć kontuzji.

Reformer wspomaga każde ćwiczenie, ułatwia wykonywania trudniejszych pozycji i wymusza prawidłową postawę podczas ćwiczeń. Na macie istnieje duże ryzyko przyjęcia złej postawy i tego, że trener jej nie zauważy, natomiast podczas treningu na reformerze, to właśnie on będzie pilnował, aby Twoje ciało przyzwyczaiło się do przyjmowania prawidłowej, zdrowej pozycji.

Więcej o pozytywnych efektach dla zdrowia dowiesz się na stronie www.balanced-body.pl