2024-06-26

Opalanie domu – węgiel czy ekogroszek

Ogrzewanie węglem czy ekogroszkiem

Budujący dom zadają sobie bardzo dużo pytań odnośnie sposób wykonania poszczególnych etapów prac, a także wyboru najkorzystniejszych rozwiązań. Jednym ze szczególnych dylematów jest wybór sposób ogrzewania. Które rozwiązanie jest praktyczniejsze – węgiel czy ekogroszek?

Zarówno tradycyjny węgiel, jak również ekogroszek są bardzo popularnymi w Polsce paliwami, służącymi do ogrzewania domów o różnym metrażu. Oba rozwiązania mają swoje plusy, o których warto wiedzieć. Oba rozwiązania są również przeznaczone dla osób, które z różnych przyczyn, czy technicznych czy finansowych nie są w stanie ogrzewać domu gazem, prądem, olejem czy klimatyzacją. Gdzie kupić węgiel i ekogroszek? Oprócz marketów budowlanych warto odwiedzić skład opału. Dobrej jakości, uczciwy skład materiałów opałowych w swojej ofercie będzie posiadał różnorodne paliwo do kotłów stałych.

Zakup węgla w składzie opału i ogrzewanie domu

Wybór węgla jako podstawowego sposobu ogrzewania domu jest często spowodowany tym, że węgiel jest w chwili obecnej po prostu najtańszym źródłem opału. Jest tańszy w porównaniu chociażby do ekogroszku czy pelletu, o gazie nie wspominając. Palenie w domu węglem wymaga jednak bardzo dużej obsługi pieca oraz doświadczenia. Plusem jest oczywiście wysoka kaloryczność węgla (dobrego węgla, suchego, z którego jest mało popiołu), jego dostępność, łatwość spalania oraz prostota uzyskania w domu pożądanej temperatury. Jeżeli dodatkowo piec jest wyposażony w miarkownik spalania to nie musimy tak często martwić się o dokładanie do pieca. Wystarczy odwiedzić skład węgla.

Zobacz także: http://budujeiurzadzam.com.pl/jak-wybrac-sklad-opalu/

Zakup ekogroszku w składzie materiałów opałowych

Ekogroszek to rozwiązanie nieco droższe, ale za to zdecydowanie bardziej komfortowe i wydajne. Do spalania ekogroszku niezbędne jest posiadanie odpowiedniego pieca z podajnikiem. Jest to również bardziej ekologiczne, gdyż w kotłach, np. 5 klasy nie można palić niczym innym. Nie powodujemy więc dużych problemów z powietrzem, którym oddychamy. Niewątpliwą zaletą ogrzewania na ekogroszek jest wysoki komfort użytkowania pieca (brak pilnowania, brak dokładania, dokładne spalanie, rzadkie czyszczenie), montaż odpowiedniej automatyki pozwala utrzymać cały czas stałą temperaturę – również w nocy. Odwiedzając skład opału warto kupić ekogroszek o danej granlulacji, dający mało popiołu, workowany i przede wszystkim suchy. Pakowany w worki ekogroszek jest łatwy do wnoszenia i magazynowania.